Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Mniejszość Niemiecka jest “Językowym Strażnikiem 2022”

Mniejszość niemiecka w Polsce jest “Językowym Strażnikiem Roku 2022” (Sprachwahrer 2022). Ogłosił to wczoraj magazyn “Deutsche Sprachwelt” z okazji Światowego Dnia Języka Ojczystego.

 

Czytelnicy magazynu z zdecydowaną przewagą 44,6 proc. głosów wybrali mniejszość niemiecką na pierwszym miejscu. Wyrażają w ten sposób uznanie dla walki tej grupy etnicznej z dyskryminacją języka niemieckiego w nauczaniu języków mniejszościowych w kraju, podczas gdy problem ten pozostał w dużej mierze niezauważony przez niemiecką opinię publiczną.

 

Tylko jedna godzina

W 2022 roku Polska obcięła fundusze tylko na nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości z trzech do jednej godziny tygodniowo, wszystkie inne uznane języki mniejszości są nauczane nadal w niezmienionym wymiarze.

 

Więcej o tym piszemy TUTAJ

 

Problem ten dotyczy około 50.000 uczniów w całym kraju. W ten sposób państwo polskie chciało wywrzeć nacisk na rząd federalny, aby ten zapewnił większe finansowanie lekcji języka polskiego na poziomie języka ojczystego w Niemczech, chociaż lekcje języka polskiego w ramach polityki edukacyjnej leżą w gestii krajów związkowych. Ostatecznie jednak w budżecie federalnym Niemiec na rok 2023 po raz pierwszy przewidziano milionowe środki na nauczanie języka polskiego.

Dyskryminacja mniejszości niemieckiej wciąż jednak nie została wycofana, a polski minister edukacji Przemysław Czarnek na spotkaniu z przedstawicielami mniejszości w Opolu przedstawił perspektywę powrotu do trzech godzin lekcji języka niemieckiego jako języka mniejszości, jeśli zostanie zapewnione, że w tych lekcjach będą brały udział tylko dzieci członków mniejszości.

 

Sytuacja prawna

Nie jest to jednak możliwe, gdyż zgodnie z polskim prawem nikt nie może być pytany o narodowość. Ponadto ratyfikowana przez Polskę Europejska Karta Języków Regionalnych lub Mniejszościowych stanowi, że dostęp do języka mniejszościowego powinien być umożliwiony również przedstawicielom ludności większościowej, aby promować język grupy etnicznej i chronić go przed wyginięciem.

Na drugim miejscu wśród “Językowych Strażników Roku”, z 14,7 proc. głosów, jest Jürgen Plöhn, adiunkt na politologii Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle-Wittenberdze. Od swoich studentów oczekuje on poprawnej niemczyzny bez genderyzmu. W związku z tym administracja uniwersytecka zakwalifikowała jego kursy jako nieistotne dla egzaminów.

Od 2000 roku czytelnicy “Deutsche Sprachwelt” wybierają “Strażników Języka”, aby uhonorować wzorowe zaangażowanie na rzecz języka niemieckiego. Do tej pory nagrodę otrzymali komicy Dieter Hallervorden (2021) i Loriot (2011), papież Benedykt XVI (2005) i poeta Reiner Kunze (2002).

 

Deutsche Sprachwelt/ru

 

 

Show More