Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Lekcje niemieckiego na dorocznym przyjęciu

We wtorek (28.03.) w Berlinie odbyło się doroczne przyjęcie Związku Wypędzonych. Wśród gości był kanclerz federalny Olaf Scholz, jak również przedstawiciele wszystkich partii w Bundestagu. W przyjęciu uczestniczyła również delegacja mniejszości niemieckiej, która poruszyła kwestię wprowadzonych przez polskiego ministra edukacji cięć w lekcjach języka niemieckiego jako języka mniejszości.

 

BdV-Präsident Prof. Bernd Fabritius
Foto: facebook.com/BdV

 

Przewodniczący Związku Wypędzonych, prof. Bernd Fabritius, w swoim przemówieniu powitalnym również odniósł się do tych cięć. – Jak ważna jest poprawa sytuacji prawnej mniejszości na arenie międzynarodowej, pokazują celowo dyskryminujące cięcia w nauczaniu języka niemieckiego jako języka mniejszości dla około 50.000 uczniów w Polsce. W Niemczech opieramy się na zasadzie, że wszystkie dotychczasowe rządy federalne postawiły sobie za zadanie wspieranie dalszego istnienia tożsamości kulturowej we wszystkich jej aspektach oraz wspieranie niemieckich mniejszości za granicą. My jako BdV będziemy o tym stale przypominać – powiedział Fabritius.

 

Spotkanie z Scholzem

 

Rafał Bartek (li.) im Gespräch mit BUndeskanzler Olaf Scholz (1.v.r.)
Foto: Vdg

 

Kanclerz Scholz, który w swoim wystąpieniu skupił się głównie na atakowanej przez Rosję Ukrainie i wsparciu dla niej, nie odniósł się publicznie do mniejszości niemieckiej i jej najważniejszego obecnie problemu. Został jednak potem skonfrontowany z tym pytaniem podczas rozmowy przez przedstawicieli mniejszości niemieckiej. – W krótkiej rozmowie z kanclerzem Niemiec, Olafem Scholzem wymieniliśmy się wiedzą na temat dyskryminacji mniejszości niemieckiej w Polsce. Co ważne, kanclerz ma wiedzę na ten temat. Jasno zareagował, że sprawa ta jest mu znana. Nie mówił jednak, co zamierza z tym zrobić, bo rozmowa była krótka i nie było to robocze spotkanie, żeby można było wymagać od kanclerza jakiegoś ustosunkowania się. Ważne jednak jest to, że jasno podkreślił, że wie o sprawie – relacjonuje Rafał Bartek, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń, który reprezentował Niemców z Polski wraz z Bernardem Gaidą, przewodniczący Grupy Roboczej Mniejszości Niemieckich, Martinem Lippą, szefem mniejszości niemieckiej w województwie śląskim, Michałem Schlueterem z mniejszości w warmińsko-mazurskim i Wiktorią Świerc ze Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej.

 

V.l.: Rafał Bartek, Bdv-Präsident Bernd Fabritius, Bundeskanzler Olaf Scholz und Wiktoria Świerc vom BJDM
Foto: Vdg

 

Bartek podziękował również kanclerzowi za wsparcie rządu federalnego dla mniejszości niemieckiej w Polsce, w tym za takie działania jak otwarte w Opolu Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce. – Przypomnę, że powstało ono dzięki wsparciu rządu niemieckiego, a dzisiaj wykonuje owocną pracę na rzecz pojednania polsko-niemieckiego, tak bardzo potrzebnego w tych trudnych politycznie czasach – dodaje Rafał Bartek.

 

Spotkanie robocze 

 

Vertreter der deutschen MInderheit beim Gespräch mit Natalie Pawlik (1.v.l.) und Dietmar Nietan (2.v.r.)
Foto: VdG

 

Przedstawiciele mniejszości niemieckiej już dzień przed dorocznym przyjęciem odbyli rozmowy z przewodniczącym Grupy Wypędzonych i Mniejszości Niemieckich przy klubie parlamentarnym CDU/CSU. Natomiast w czwartek spotkali się z Dietmarem Nietanem, pełnomocnikiem federalnym ds. polsko-niemieckiej współpracy przygranicznej oraz Natalie Pawlik, pełnomocnikiem federalnym ds. wysiedlonych i mniejszości narodowych. – Z tymi politykami omówiliśmy bieżącą politykę dotyczącą stosunków polsko-niemieckich. Dietmar Nietan poinformował nas także, że otrzymał odpowiedź od ministra edukacji Przemysława Czarnka na pismo, które jakiś czas temu do niego skierował. Niestety, odpowiedź ta, jak nam powiedział, nie kończy kwestii dyskryminacji – mówi Rafał Bartek, dodając, że z oboma posłami SPD rozmawiali także o bieżących sprawach i planach na przyszłość mniejszości niemieckiej w Polsce.

Rudolf Urban

Krzysztof Swierc

Show More