Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

„W mniejszości niemieckiej powinno też być fajnie!”

Na zaproszenie Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (VdG) liczni przedstawiciele mniejszości niemieckiej z północy kraju pojawili się w miniony weekend w Bydgoszczy (Bromberg) na spotkaniu koordynacyjnym. Oprócz wymiany i tworzenia sieci kontaktów program obejmował również różne sesje szkoleniowe dotyczące zarządzania projektami.

Była to już szósta edycja spotkań koordynacyjnych organizowanych przez VdG, które są skierowane w szczególności do organizacji mniejszości niemieckiej na północy Polski. W tym roku weekendowe seminarium odbyło się w dniach 25–27 listopada – i przyciągnęło do hotelu konferencyjnego na obrzeżach Bydgoszczy ponad 30 przedstawicieli regionalnej mniejszości niemieckiej. Przyjechali z całego (bardzo rozległego) regionu, np. z: Gdańska (Danzig), Piły (Schneidemühl), Słupska (Stolp), Koszalina (Köslin), Grudziądza (Graudenz), Mrągowa (Sensburg), Lęborka (Lauenburg) i Elbląga (Elbing). I oczywiście z samej Bydgoszczy, historycznego miasta w województwie kujawsko-pomorskim, sielsko położonego nad rzekami Brdą (Brahe) i Wisłą.

Die Vertreter der deutschen Minderheit im Norden Polens gemeinsam mit den VdG-Mitarbeitern vor dem Tagungshotel in Bromberg
Foto: Lucas Netter

Po co to wszystko? – Dla nas w VdG ważne jest, że regularnie spotykamy się i wymieniamy poglądy z różnymi organizacjami mniejszości niemieckiej w Polsce – także tu na północy. Przede wszystkim interesują nas wyzwania stojące przed mniejszością w tym regionie, problemy, z jakimi się boryka, i jak możemy jej pomóc – mówi dyrektor zarządzająca VdG Joanna Hassa, która również udała się do Bydgoszczy. – Chcemy też pokazać organizacjom, jak mogą się rozwijać, gdzie mogą ubiegać się o środki na projekty i jak napisać poprawny wniosek projektowy. Jeśli udało nam się w ten sposób zachęcić je do składania w przyszłości wniosków o dofinansowanie projektów do VdG, to było to udane spotkanie – dodaje.

Die Teilnehmer beschäftigten sich unter anderem mit der Beantragung von finanziellen Mitteln aus den Töpfen des deutschen Innenministeriums.
Foto: Lucas Netter

Szkolenia z zakresu zarządzania projektami

W związku z tym podczas spotkania koordynacyjnego skupiono się na różnych szkoleniach z zakresu zarządzania projektami. W formie trzygodzinnych warsztatów uczestnicy zajęli się konkretnie aplikowaniem o środki z niemieckiego ministerstwa spraw wewnętrznych i mieli za zadanie wypełnić własne wzory wniosków przy wsparciu doświadczonych pracowników VdG.

Beata Sordon (rechts) unterstützt die Teilnehmer beim Ausfüllen der Projektanträge.
Foto: Lucas Netter

Jörg Fahland z Konsulatu Generalnego Niemiec w Gdańsku przeprowadził również szkolenie na temat przyznawania środków z Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Podkreślił, że wspieranie mniejszości niemieckiej odbywa się zawsze „w świadomości skutków II wojny światowej wywołanej przez Niemcy i wynikających z niej drastycznych zakłóceń we współżyciu różnych społeczności narodowych”.

Schulungen zum Projektmanagement und der Austausch untereinander standen im Mittelpunkt des Koordinationstreffens.
Foto: Lucas Netter

Miejsce na wymianę myśli i tworzenie sieci kontaktów

Oprócz tych intensywnych i skłaniających do refleksji sesji spotkanie oferowało również zróżnicowany program towarzyski. Na przykład Krzysztof Okoński z miejscowego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego wygłosił wykład o (pop)kulturowych poglądach na mur berliński i oprowadził grupę po przedświątecznej Bydgoszczy.

Krzysztof Okoński hielt einen Vortrag über die (pop)kulturellen Blicke auf die Berliner Mauer.
Foto: Lucas Netter

Ogólnie rzecz biorąc, cały weekend był dla uczestników dobrą okazją do lepszego poznania się i wymiany poglądów. Beata Sordon, organizatorka spotkania koordynacyjnego, podkreśliła, że wobec dużych odległości w północnej Polsce nie zawsze łatwo jest nawiązać ścisłe partnerstwa między organizacjami tamtejszej mniejszości niemieckiej.

Die ältere Generation ist keineswegs technikscheu.
Foto: Lucas Netter

W Bydgoszczy obecny był oczywiście także przewodniczący VdG Rafał Bartek, który rozmawiał z obecnymi m.in. o obecnej trudnej sytuacji mniejszości niemieckiej w Polsce. W szczególności podkreślił znaczenie języka niemieckiego dla tożsamości tej mniejszości. Należy zrobić wszystko co możliwe, aby nadal kultywować język niemiecki – np. w ramach ośrodków edukacyjnych, które mogłyby powstać w różnych regionach Polski.

Auch beim verdienten Feierabendbier wurde noch intensiv diskutiert.
Foto: Lucas Netter

Mimo wszelkich trudności i wyzwań nie należy nigdy tracić z pola widzenia jednej rzeczy: – W mniejszości niemieckiej powinno też być fajnie! Bo jeśli nasze zaangażowanie będzie tylko torturą, to nie damy rady – mówi Rafał Bartek.

Lucas Netter

Spotkanie koordynacyjne w Bydgoszczy zostało sfinansowane przez Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny.

Show More