Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Kraje G7 mają pomysł

Republika Federalna Niemiec, USA, Francja, Japonia, Kanada, Wielka Brytania i Włochy, czyli kraje G7, mogłyby znacznie ograniczyć swoje zapotrzebowanie na gaz ziemny – wynika z raportu renomowanego Niemieckiego Instytutu Badań nad Gospodarką (DIW) przygotowanego na zlecenie organizacji ekologicznej Greenpeace.

W dokumencie czytamy, że już od 2025 r. zużycie gazu w tych krajach można by zmniejszyć łącznie o 18%. W ten sposób dałoby się zaoszczędzić 264 mld metrów sześciennych gazu. To więcej niż cały roczny rosyjski eksport tego surowca! Zdaniem autorów analizy takie ograniczenie zużycia gazu przez kraje G7 da się osiągnąć bez zwiększania produkcji energii elektrycznej w elektrowniach atomowych oraz bez zwiększania zużycia węgla albo biomasy. Kraje G7 nie musiałyby też ograniczać swojej produkcji przemysłowej.

Ambitne cele

Jak przekonują badacze, efekt da się osiągnąć poprzez inne działania, takie jak upowszechnienie pomp ciepła czy optymalizacja systemów grzewczych w budynkach przy jednoczesnej poprawie ich izolacji termicznej. Należałoby też obniżyć średnio o jeden stopień Celsjusza standardową temperaturę w pomieszczeniach. Drugim filarem byłoby przyspieszenie rozbudowy energetyki wiatrowej i słonecznej. Jak czytamy, tylko te działania zapewniłyby 80% omawianych oszczędności. Dużo gazu da się zaoszczędzić także w przemyśle i branży energetycznej, ale na to potrzeba więcej czasu. W przypadku ciepła przemysłowego chodzi o przejście na duże pompy ciepła i fotowoltaikę. Raport wymienia też wykorzystanie ciepła będącego pochodną procesów przemysłowych. „Udział zużycia energii w procesie wytwarzania ciepła w przemyśle krajów Unii Europejskiej szacuje się na 70% i nawet jedna trzecia tego marnowana jest jako niewykorzystane ciepło” – czytamy. Do raportu dotarły jako pierwsze redakcja gazety „Süddeutsche Zeitung” oraz agencja DPA.

Greenpeace ostrzega przed nowym uzależnieniem

W ramach niemieckiego przewodnictwa w G7 w Berlinie spotkali się w minionym tygodniu ministrowie krajów Grupy odpowiedzialni za energię, klimat i środowisko. Greenpeace połączył publikację raportu z apelem do krajów członkowskich o podjęcie wspólnej inicjatywy na rzecz ograniczenia zużycia gazu. Ekspert Greenpeace do spraw energetyki Gerald Neubauer zwracał przy tym uwagę, że planowane odejście od gazu z Rosji nie powinno się odbyć poprzez zastąpienie tego surowca dostawami z innych krajów. Jego zdaniem wiąże się to z ryzykiem powstania nowych odwiertów gazowych, wykorzystywanych przez całe dekady. – Skutkiem byłoby dramatyczne zaostrzenie kryzysu klimatycznego – powiedział Gerald Neubauer. Od początku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie kraje Zachodu szukają sposobów uniezależnienia się od rosyjskiego gazu. Unia Europejska chce najpóźniej w 2030 r. uwolnić się od wszelkich paliw kopalnych z Rosji. Jak widać, realizacja tego celu jest coraz bliżej.

Johann Engel

 

Show More