Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Podnieś głos

Jeden z weekendów w kwietniu tradycyjnie zarezerwowany jest na dwa intensywne dni delegatów i przewodniczących stowarzyszeń mniejszości niemieckiej w województwie warmińsko-mazurskim. Wprowadza go doroczne spotkanie Związku Niemieckich Stowarzyszeń Warmii i Mazur (VdGEM). Całość jest kontynuowana na konferencji roboczej, którą zawsze organizuje Ziomkostwo Prus Wschodnich (LO). W tym roku spotkania odbyły się 15 i 16 kwietnia w Mrągowie (Sensburg).

To był niezwykle różnorodny rok 2022, który Henryk Hoch, przewodniczący VdGEM, przedstawił delegatom niemieckich stowarzyszeń z regionu podczas walnego zgromadzenia w siedzibie Mrągowskiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej „Niedźwiedzia Łapa”. Wynikało to nie tyle z problemów finansowych czy ogólnej działalności stowarzyszenia, co raczej z czynników zewnętrznych, takich jak wojna na Ukrainie, doraźne zmiany menedżera ds. kultury z ramienia Instytutu Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (ifa) i księgowego VdGEM, a także wciąż tlące się pytanie dotyczące nauczania języka niemieckiego jako języka ojczystego w szkołach w Polsce.

Der VdGEM-Vorsitzende Henryk Hoch mit Sebastian Jabłoński von der Sensburger „Bärentatze“ und Rafał Bartek vom VdG (v. l.)
Foto: Uwe Hahnkamp

Z planów zajęć pozalekcyjnych i szkolnych…

Temu tematowi poświęcono dużo miejsca zarówno na dorocznym zgromadzeniu, które w tym roku było dość krótkie, bo nie odbywały się żadne wybory, jak i na konferencji roboczej, która miała miejsce później w mrągowskim hotelu „Anek”. Rafał Bartek, prezes Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (VdG), pochodzący z Opola (Oppeln), skupił się na różnych projektach VdG dotyczących pozaszkolnej nauki języka, które stanowią próbę zrekompensowania zmniejszonej liczby godzin.

Der VdG-Vorsitzende Rafał Bartek entwickelt Gedanken zum Deutschunterricht in Polen.
Foto: Uwe Hahnkamp

Innym sposobem jest zakładanie szkół dwujęzycznych sponsorowanych przez stowarzyszenia niemieckie. – Podczas renowacji potencjalnych budynków szkolnych pojawiają się przeszkody, w tym finansowe, i ważne jest, aby znaleźć odpowiednich nauczycieli – powiedział Rafał Bartek. – Jednak po utworzeniu szkoła będzie niezależna od samorządu lokalnego, a fundusze będą dostępne dla uczniów dzięki pieniądzom rządowym.

… O strategii mniejszości niemieckiej…

Kompleks tematyczny „szkoła i język” wpisuje się także w nowo opracowaną strategię mniejszości niemieckiej w Polsce na lata 2023–2027. Przedstawił ją w prezentacji Michał Schlueter z zarządu VdG. Nowością jest bardziej konsekwentne przekazywanie nowoczesnego wizerunku mniejszości przy współpracy działu PR. Należy zachęcać członków, zwłaszcza młodych ludzi, do zaangażowania i pozyskiwać nowych działaczy.

Michał Schlueter vom VdG-Vorstand referierte über die Zukunftsstrategie der deutschen Minderheit in Polen.
Foto: Uwe Hahnkamp

– Jak już widać, pomaga nam w tym nasze zaangażowanie na rzecz osób dotkniętych ograniczeniem nauczania języka niemieckiego. Korzystają bowiem z naszej oferty – mówi Joanna Hassa, dyrektor zarządzająca VdG, która przedstawiła działalność organizacji. Cała trójka przedstawicieli VdG jest zgodna co do tego, że temat nauczania języka mniejszości musi pozostać otwarty i widoczny. – Podnieście głos, abyśmy byli słyszani wszędzie tam, gdzie chodzi o dzieci – zaapelował Rafał Bartek.

… O wizjach przyszłości w Sztynorcie

Projekty takie jak renowacja pałacu w Sztynorcie, o których mówił Dietmar Böttcher z Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury, są obecnie w cieniu dominacji innych tematów. W 2023 r. na budowlę tę również zostaną przeznaczone znaczne środki, które jednak posłużą jedynie do jej doraźnego zabezpieczenia.

Dietmar Böttcher (links) während seines Vortrages zum Schloss Steinort
Foto: Uwe Hahnkamp

– Tego rodzaju zabiegi mające na celu stabilizację, drenaż czy utrwalenie konstrukcji dachu są drogie, ale często niewidoczne z zewnątrz – ubolewa Dietmar Böttcher. Zmieni się to jednak po ponownym zamontowaniu sufitów podwieszanych. Niemniej, jak podkreślił przewodniczący LO Stephan Grigat, który niedawno odwiedził Sztynort, ważne jest, aby istniała koncepcja na późniejsze wykorzystanie, która będzie finansowo samowystarczalna.

Uczestnicy dobrze poradzili sobie z pracą i dyskusją na różne tematy, także w intensywnych rozmowach podczas przerw. Kondycji wystarczyło im aż do zakończenia konferencji roboczej w niedzielne popołudnie wspólnym obiadem i niemieckojęzycznym nabożeństwem katolickim w pobliskim Biskupcu (Bischofsburg). Miejmy nadzieję, że w przyszłorocznej edycji spotkań będą omawiane bardziej pozytywne tematy.

Uwe Hahnkamp

W celu połączenia informacji o projektach językowych i edukacyjnych władze VdG stworzyły platformę poświęconą językowi niemieckiemu jako językowi mniejszości www.supereule.pl, gdzie można znaleźć m.in.: konkursy, szkolenia, regulacje prawne, a także informacje i giełdę pracy dla nauczycieli.

Show More