Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Liczby mówią same za siebie

Od 30 lat Śląskie Stowarzyszenie Samorządowe organizuje Przegląd Orkiestr Mniejszości Niemieckiej. Podczas jubileuszowej edycji w miniony weekend w podleśnickiej Lichyni wystąpiło 750 muzyków w 25 orkiestrach.

– Te liczby mówią same za siebie. Cieszymy się bardzo z każdej orkiestry, która decyduje się na wzięcie udziału w naszym przeglądzie. Ale w tym roku szczególnie cieszy nas liczba 25 orkiestr, ponieważ od wielu lat tyle zespołów nie brało udziału w tym konkursie – mówi Edyta Gola, dyrektor leśnickiego Ośrodka Kultury i członkini Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego.

 

Historia sukcesu

Przegląd Orkiestr powstał krótko po pierwszym Przeglądzie Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych Mniejszości Niemieckiej, który w tym roku już po raz 31. odbył się koło Domu Pielgrzyma na Górze św. Anny w pierwszą niedzielę czerwca. – Ówczesne orkiestry funkcjonowały inaczej niż dziś. Wtedy były to w większości amatorskie zespoły, działające jedynie w swoich lokalnych społecznościach. Było ich za to tak dużo, że początkowo odbywały się eliminacje regionalne, a koncert w Leśnicy był już pokazem tylko tych najlepszych – mówi Edyta Gola.

W kolejnych latach zainteresowanie przeglądem nieco spadło, co związane było także z mniejszą liczbą zespołów, które aktywnie działały. Śląskie Stowarzyszenie Samorządowe jednak nigdy nie zrezygnowało z jego organizacji. Także w czasie pandemii tylko w 2020 r. przegląd w ogóle się nie odbył. – Za to w minionym roku zorganizowaliśmy go w formule online. Orkiestry nagrały filmy ze swoimi występami i na ich podstawie jury dokonało oceny. Po tych dwóch latach cieszymy się więc, że znowu możemy spotkać się wszyscy w namiocie i posłuchać orkiestr na żywo – mówi Edyta Gola.

 

Pasja

Wśród 25 orkiestr, które wystąpiły podczas tegorocznego przeglądu, był zespół Sami Swoi z Rudna. Jednym z jego członków jest 33-letni Michał Gorki, który do orkiestry wstąpił w wieku 8 lat. – Mój dziadek grał w jednej z orkiestr górniczych i pewnego razu zapytał mnie, czy nie chciałbym się nauczyć gry na instrumencie. Spróbowałem, spodobało mi się to i do dziś gram w naszej orkiestrze na saksofonie – mówi Michał Gorki.

W Samych Swoich gra także Joanna Fitzke. Dla niej orkiestra to więcej niż tylko zespół muzyczny. – Jesteśmy jak rodzina, utrzymujemy kontakt także poza próbami i występami. Niejednokrotnie prywatnie wspólnie gdzieś wyjeżdżamy i za każdym razem bierzemy też nasze instrumenty, bo muzyka nam zawsze towarzyszy – mówi Joanna Fitzke. Choć dla niej i innych członków orkiestry zwycięstwo nie jest najważniejsze, naturalnie cieszyliby się z miejsca na podium. Ostatecznie nie było to pierwsze miejsce, ale Sami Swoi wspólnie z zespołem z Węgier i Pokrzywnicy zajęli trzecie miejsce. – Cieszymy się, że mogliśmy wystąpić, i liczymy, że spotkamy się znowu za rok – mówi Joanna Fitzke.

Innym zespołem występującym podczas przeglądu była Gminna Orkiestra Dęta Radłów. Jej dyrygent Krzysztof Kacała już od 12 lat prowadzi zespół, który w większości składa się z młodzieży i młodych dorosłych. – Dlatego też nasz repertuar nieco odbiega od tradycyjnej orkiestry. Gramy dużo orkiestrowych aranżacji muzyki pop i innych stylów, choć naturalnie w repertuarze znajdują się także marsze i polki – mówi dyrygent i podkreśla, że najbardziej cieszy go postęp najmłodszych członków zespołu: – Posiadają coś, co ich wyróżnia. Poza tym mają odskocznię od codzienności, domu, szkoły czy pracy. To cieszy, kiedy widać, z jakim zapałem przychodzą na próby i biorą udział w koncertach.

 

Nagrody

Nie wszystkie orkiestry mogły stanąć na podium, ale wszystkie miały się czuć choćby tylko trochę zwycięzcami. Dlatego, jak mówi Edyta Gola, każdy zespół otrzymał obok dyplomu także nagrodę pieniężną. – Tego wyzwania nie udźwignęlibyśmy jednak bez wsparcia zarówno MSWiA oraz Konsulatu Niemiec w Opolu, jak i Samorządu Województwa Opolskiego, gminy Leśnica, powiatu strzeleckiego i TSKN na Śląsku Opolskim – wymienia Edyta Gola i podkreśla, że nie można przy podziękowaniach zapomnieć o mieszkańcach Lichyni. Od ok. 12 lat to właśnie w tej wiosce odbywa się przegląd, w którego organizację włącza się cała lokalna społeczność. – Mieszkańcy uznają przegląd za swój sztandarowy projekt, więc także w kolejnych latach zapraszamy właśnie do Lichyni na Przegląd Orkiestr Mniejszości Niemieckiej – mówi Edyta Gola.

Rudolf Urban

 

 

Jury w składzie: Waldemar Olszewski, Gotfryd Włodarz i Tadeusz Widera przyznało następujące miejsca:

 

ORKIESTRY DOROSŁE:

I miejsce: Orkiestra Dęta Łowkowice

II miejsce: Orkiestra Dęta OSP Mechnica-Kamionka

Gminna Orkiestra Prószków

III miejsce: Orkiestra OSP Węgry

Orkiestra Dęta SAMI SWOI

Orkiestra Dęta DFK Pokrzywnica

IV miejsce: Orkiestra Dęta Kotulin

Wyróżnienie: Orkiestra Dęta Żędowice

Parafialna Orkiestra Dęta Dziewkowice

 

ORKIESTRY MŁODZIEŻOWE:

I miejsce: Młodzieżowa Orkiestra Dęta Bażany

II miejsce: Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Kaprys”

III miejsce: Młodzieżowa Orkiestra Dęta Chudoba

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Chocianowice

IV miejsce: Krapkowicka Orkiestra Dęta

Gminna Orkiestra Dęta Radłów

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Chrząstowice

Wyróżnienie: Jugend Blasorchester Pawłowiczki

Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gogolin

Jemielnicka Orkiestra Dęta

 

ORKIESTRY KAMERALNE:

I miejsce: Glogovia Brass

II miejsce: OderBlassBand

III Miejsce: Blaskapelle Świbie

IV miejsce: Orkiestra Parafialna Wiśnicze

Wyróżnienie: Stowarzyszenie Muzyczne „Collonnowska”

 

Show More