Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Przyszłość zaczyna się na obszarach wiejskich

Jak przekonać młodych ludzi do pozostania we własnym regionie, na obszarach wiejskich? Fundacja Hannsa Seidla (HSS) postanowiła odpowiedzieć na to pytanie młodej delegacji z Polski. Wśród przedstawicieli świata polityki, nauki i lokalnego aktywizmu znalazły się dwie osoby z mniejszości niemieckiej.

Fundacja Hannsa Seidla promuje dialog między młodymi ludźmi z Polski i Bawarii.

Rafał Wieczorek z Leśnicy i Oliwia Drozdowicz ze Świdnicy przylecieli 5 maja do Frankfurtu nad Menem, skąd wraz z sześciorgiem innych młodych ludzi z Polski wyruszyli do powiatu Aschaffenburg w Bawarii. Oliwia Drozdowicz ponownie została wydelegowana przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. W Aschaffenburgu wzięli udział w programie dialogu HSS, który odbywał się pod hasłem „Niemcy i Polska w dialogu: atrakcyjne obszary wiejskie dla młodego pokolenia”.

– Naszym celem jest zaproszenie młodych ludzi z Polski do Bawarii i pokazanie im, jak żyją ze sobą obszary miejskie i wiejskie. Chcemy pokazać, jak żyją ludzie poza większymi miastami i jak dobrze mogą się rozwijać obszary wiejskie – wyjaśnił dr Markus Ehm, kierownik regionalnego projektu Fundacji Hannsa Seidla w Europie Środkowej.

Wyższe wykształcenie na prowincji

Jak podaje portal Forsal.pl, większość młodych ludzi w Polsce po ukończeniu szkoły planuje na stałe opuścić miejsce pochodzenia. Zazwyczaj przeprowadzają się do pięciu największych polskich miast, czasem nawet za granicę. Przeciętnie tylko jeden na dziesięciu zamierza pozostać w swojej rodzinnej miejscowości. W Niemczech tendencja jest inna. Fakt, że tak jest, zaczyna się od edukacji.

Program dialogu nie bez powodu odbył się w powiecie Aschaffenburg. Ten wiejski powiat znajduje się w regionie metropolitalnym Ren-Men i ma dobrze rozwiniętą gospodarkę.

W poniedziałek rano grupa udała się na Uniwersytet Techniczny w Aschaffenburgu. W rozmowach z wiceprzewodniczącym uniwersytetu prof. dr. Ivo Schäferem i prof. dr. Winfriedem Bausbackiem, członkiem parlamentu krajowego, stało się jasne, że Bawaria w latach 90. strategicznie ulokowała liczne wyższe szkoły zawodowe w mniejszych miastach. Eksperci wyjaśnili, że ma to bardzo pozytywne skutki do dziś – „ponieważ firmy mogą znaleźć wykwalifikowanych pracowników, to jedna zaleta, a drugą jest to, że ludzie nie muszą już opuszczać swoich domów, lecz mogą uzyskać wyższe wykształcenie na miejscu”.

Oliwia Drozdowicz uważa, że koncepcja jest dobra, ale „obecnie nie jest bezpośrednio możliwa do zrealizowania w Polsce”. Uważa, że jest to kierunek, który należy obrać, ale potrzeba jeszcze wielu prac przygotowawczych, aby móc zorganizować go w Polsce w taki sam sposób jak w Bawarii.

Gospodarka tworzy miejsca pracy

Rafał Wieczorek (po lewej) i Oliwia Drozdowicz (po prawej) reprezentowali mniejszość niemiecką.

Program dialogu nie bez powodu odbył się w dolnofrankońskim powiecie Aschaffenburg. Ten wiejski powiat znajduje się w regionie metropolitalnym Ren-Men i ma dobrze rozwiniętą gospodarkę. Delegacja odwiedziła Instytut Fraunhofera, Hyundai Motorsport GmbH i firmę MAIREC, która jest jednym z sześciu przedsiębiorstw na świecie specjalizujących się w recyklingu odpadów elektronicznych i odzyskiwaniu metali szlachetnych. Poruszono takie tematy jak: gospodarka o obiegu zamkniętym, zrównoważony rozwój i promowanie innowacyjnych branż.

Reorientacja samorządów

W poniedziałek wieczorem delegacja odwiedziła ratusz w Alzenau. Młodzi ludzie mieli okazję porozmawiać ze Stephanem Nollem, który w wieku 33 lat jest w trakcie swojej pierwszej kadencji na stanowisku burmistrza tego małego miasta.

– To spotkanie było dla mnie bardzo interesujące, ponieważ jesteśmy w podobnym wieku i obaj aktywnie działamy w lokalnej polityce – mówi Rafał Wieczorek ze Śląskich Samorządowców. – Szczególnie dwa tematy utkwiły mi w pamięci. Po pierwsze, w jaki sposób gmina motywuje młodych ludzi do działania. To jeden z powodów, dla których zostałem radnym, a mianowicie zaangażowanie młodych ludzi z Leśnicy w życie lokalne. Drugim tematem były odnawialne źródła energii i ich wykorzystanie w Alzenau. Leśnica jest połączona z Ujazdem w klastrze energetycznym. Byłbym jednak zachwycony, gdyby powstała biogazownia, ponieważ byłby to kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju naszego miasteczka.

Temat współpracy z młodym pokoleniem został również szerzej omówiony we wtorek w ratuszu Aschaffenburga.

Uczestnicy mieli możliwość wymiany pomysłów z burmistrzem Alzenau Stephanem Nollem na temat polityki regionalnej.
Zdjęcia: Andrea Polański

Po krótkim postoju w porcie śródlądowym w Aschaffenburgu młoda delegacja wróciła do Polski pełna nowych wrażeń i doświadczeń.

Dr Markus Ehm z Fundacji Hannsa Seidla ma nadzieję, że delegacja skorzysta z wiedzy i doświadczenia zdobytych podczas tej podróży i wykorzysta je do promowania rozwoju regionalnego i zaangażowania młodzieży we własnych społecznościach.

– Myślę, że było wiele okazji do zdobycia dobrych wrażeń. Chcieliśmy przekazać młodym ludziom, że nie trzeba mieszkać w mieście, aby mieć wysoki standard życia, lecz można to osiągnąć również w mniejszych miejscowościach, a jakość życia na obszarach wiejskich zależy przede wszystkim od samych ludzi. Mam nadzieję, że młodzi ludzie podejmą inicjatywę i zaangażują się w lokalną politykę lub organizacje – powiedział kierownik projektu.

Andrea Polański

Show More