Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Dziękują za pracę

Źródło: TSKN Beuthen
Źródło: TSKN Beuthen

Oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców w Bytomiu od miesiąca honoruje najaktywniejszych członków kół DFK ze swojego regionu. W ubiegły czwartek odznaczono jedenastu działaczy z Miechowic.

 

Odznaczenia w postaci okolicznościowego orderu oraz dyplomu otrzymali najaktywniejsi członkowie, którzy od ćwierćwiecza przyczyniają się do rozwoju kultury mniejszości niemieckiej w Bytomiu. W Miechowicach, ale także w innych kołach nagrody zostały wręczone przez prezydium oddziału bytomskiego, w skład którego wchodzą: Manfred Kroll, Josef Kawczyk, Jan Golla oraz przewodniczący Marcin Jaksik. W całym oddziale zostaną odznaczone 72 osoby.

 

– Od lutego jeździmy po kołach i wręczamy nagrody. Zostały nam jeszcze dwa koła – mówi Marcin Jaksik, przewodniczący oddziału Bytom. – Nie wszystkie koła odpowiedziały na apel o odznaczenie osób aktywnych w kole, natomiast 7 na 9 kół wyraziło potrzebę odznaczenia aktywnych członków w swoich strukturach. Podczas uroczystości stawia się całe koło bądź zarząd struktury.

 

Pod koniec spotkania odbywa się uroczyste wręczenie dyplomów oraz odznaczeń konkretnym osobom. Honorowani są zazwyczaj zaskoczeni, gdyż zapraszano ich na uroczyste spotkanie, nie wspominając nic o nagrodach.

 

– Za każdym razem nasza wizyta wiąże się z pozytywnym odbiorem, nie tylko ze względu na odznaczenia, ale również za sprawą obecności władz oddziału w ich kole. W sumie są to w niektórych kołach pierwsze wizyty po wyborach do zarządu, przedstawiamy się, słuchamy ludzi, dyskutujemy o ich problemach, informujemy o nadchodzących wydarzeniach, czekamy na sugestie bądź obiekcje w kwestii pracy prezydium, jak również sami szukamy inspiracji w kołach do pracy w oddziale – dodaje przewodniczący.

 

Dagmara Mientus

Show More