Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Pozostaje absmak

Na początku lipca br. w rozmowie z TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wypowiedział się krytycznie na temat nauczania w szkołach niemieckiej historii Śląska. Stwierdził, że „do szkół wchodzą organizacje demoralizujące dzieci”, m.in. „organizacje takie, jakie pojawiają się na Śląsku, które − pod przykrywką nauki języka niemieckiego − uczą dzieci niemieckiej historii Śląska”.

 

W reakcji na wypowiedź ministra poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla wystosował oficjalne zapytanie do ministerstwa, w którym nie tylko sprzeciwia się podobnym wypowiedziom, ale również wprost pyta o znaczenie i intencję słów polityka. „Nie ukrywam, że Pana słowa wywołały w szeregach mniejszości niemieckiej w Polsce falę oburzenia, a zarazem niezrozumienia. Od kilku dni zastanawiamy się, co konkretnie miał Pan na myśli. (…) Pragnę zwrócić uwagę, że jako minister powinien Pan szczególnie zdawać sobie sprawę z konsekwencji wypowiadanych przez siebie słów”.

 

W swoim liście poseł MN podkreślił również: „Pragnę Panu zwrócić uwagę, że nauka języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej oraz nauka własnej historii i kultury odbywa się w Polsce w pełni legalnie, w oparciu o powszechnie obowiązujące przepisy. Tak samo legalna i zgodna z prawem jest działalność różnych organizacji mniejszości niemieckiej w Polsce, które realizują w szkołach projekty ukierunkowane m.in. na podtrzymanie poczucia tożsamości, w tym naukę języka niemieckiego, naukę własnej historii i kultury”.

 

Przemysław Czarnek
Foto: MNiE

 

Stosunkowo szybko nadeszła z ministerstwa zwięzła odpowiedź, również poparta szeregiem przepisów podkreślających legalność nauczania w szkołach języka i kultury mniejszości narodowych i etnicznych. I choć w wypowiedzi brak słów wyjaśnienia intencji wypowiedzi ministra, najważniejsze wydają się w niej słowa: „Zapewniam Pana Posła, że w Ministerstwie Edukacji i Nauki nie trwają żadne prace, które powyższe prawa przysługujące mniejszościom narodowym miałyby ograniczyć”.

 

Miejmy nadzieję, że możemy zaufać tej deklaracji i że prawa mniejszości narodowych i etnicznych faktycznie nie zostaną w Polsce ograniczone. Liczymy na to, że podobne wypowiedzi wysokich rangą polityków nie będą się mnożyć. Pozostaje tylko absmak, że raz wypowiedziane słowa pozostają w pamięci – zasięg wypowiedzi w mediach publicznych i ich oddziaływanie w społeczeństwie są bowiem wielokrotnie większe od lakonicznego pisma przesłanego z ministerstwa.

VdG

 

Czytaj również:

Minister Czarnek walczy z niemiecką historią Śląska

Show More