Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wyścig z wieloma przeszkodami

Szkoła podstawowa im. Johanna Wolfganga von Goethe w Kędzierzynie-Koźlu powstała 10 lat temu. Z okazji tego jubileuszu otrzymała właśnie swój sztandar. Na wspólne świętowanie przybyli założyciele szkoły, przedstawiciele organizacji mniejszości niemieckiej oraz przyjaciele placówki.


Uroczystości odbyły się na boisku sportowym szkoły w namiocie. – Wkrótce w miejscu namiotu rozpocznie się budowa sali gimnastycznej – obiecała podczas swojego wystąpienia Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla. Projekt sali został już zatwierdzony. Zaproszeni goście składali gratulacje i przynosili prezenty. Pierwszy dyrektor szkoły przyniósł już piłki nożną i siatkową na przyszłe zajęcia sportowe w sali, które uczniowie przyjęli z radością.

Zum 10-jährigen Jubiläum bekam die Schule nun eine Fahne verliehen.
Foto: Tina Wieczorek

Wiele ciosów

Rosemarie Kerner, wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Oświatowego Koźle-Rogi, ciężko walczyła o powstanie szkoły. W końcu jej starania doprowadziły do powstania placówki dwujęzycznej. Podczas przemówienia inauguracyjnego powiedziała wtedy, że ciemne chmury zniknęły.

– Byłam taka szczęśliwa i myślałam wtedy, że teraz wszystko będzie dobrze. Ale niesamowicie się w tej kwestii pomyliłam. Dostaliśmy tyle ciosów z różnych stron, że można by o tym napisać całą książkę. I właśnie tym się zajmujemy. Już teraz zbieramy wspomnienia naocznych świadków o historii naszej szkoły – mówi Rosemarie Kerner.

Ze szkołą od początku związany jest także Ewald Świentek. Kiedy szkoła podstawowa nr 13 w Koźlu-Rogach miała zostać zamknięta, był on miejskim radnym. Ze swoimi przyjaciółmi Brunonem Kosakiem i Rosemarie Kerner wpadł na pomysł jej przejęcia i prowadzenia jako szkoły dwujęzycznej.

Von links: Joanna Rasch, Direktorin der Schule, Rosemarie Kerner, die Gründerin der Bildungsgesellschaft Cosel-Rogau und Vizemarschallin Zuzanna Donath-Kasiura bei den Jubiläums-Feierlichkeiten.
Foto: Manuela Leibig

– Trzy razy w radzie miasta było spotkanie i za każdym razem ponosiliśmy porażkę. Ale nie poddaliśmy się, walczyliśmy dalej. Chodziliśmy też do sądu. W końcu założyliśmy Stowarzyszenie Oświatowe Koźle-Rogi, dzięki któremu udało nam się założyć szkołę, którą opiekujemy się do dziś

wspomina Ewald  Świentek, wiceprezes stowarzyszenia. Trudne początki szkoły pamięta też poseł Ryszard Galla.

– Gdy przyszło do zapisów w statucie, zarówno kuratorium oświaty, jak i urzędnicy miejscy mieli swoje uwagi. Niektórzy rodzice nie chcieli też, aby dzieci korzystały z dwujęzycznej edukacji i uczyły się języka niemieckiego jako ojczystego. To był szereg przeszkód, które trzeba było pokonać. Na szczęście, bo dziś, po 10 latach, widzimy, jak dobrze szkoła funkcjonuje – mówi Ryszard Galla.

Die Schüler bereiteten zur Geburtstagsfeier ihrer Schule ein Theaterstück zu ihren Namenspatronen Johann Wolfgang von Goethe vor, indem sie Zitate und Gedichte Goethes mit aktueller Musik und modernen Tanzeinheiten verknüpften.
Foto: Tina Wieczorek

Rosnąca reputacja

Obecnie szkoła liczy 132 uczniów, czyli dwa razy więcej niż w momencie jej założenia. Zainteresowanie szkołą dwujęzyczną i dwujęzycznym przedszkolem rośnie.

– Do placówki uczęszczają nie tylko dzieci z naszej okolicy. Uczniów spoza Rogów jest u nas około 80 – mówi Joanna Rasch, która od 4,5 roku jest dyrektorem tej szkoły stowarzyszeniowej. – Jako ojciec zauważyłem, że wielu rodziców chce posłać tu swoje dzieci od 1. lub 3. klasy. Szkoła zyskała już dużą renomę wśród rodziców –

powiedział podczas swojego wystąpienia Paweł Masełko, starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

Vizemarschallin der Woiwodschaft Oppeln Zuzanna Donath-Kasiura und Vorsitzender der Wojewodschaftskommission für Bildung, Kultur und Sport, Hubert Kołodziej, überreichen der Schuldirektorin Joanna Rasch Blumen.
Foto: Tina Wieczorek

– W naszej szkole dzieci mają pięć godzin języka niemieckiego jako języka mniejszości, a wybrane przedmioty są nauczane dwujęzycznie. Również w naszym przedszkolu wszystko jest dwujęzyczne –

mówi Joanna Rasch i dodaje:

– Nasi uczniowie chętnie biorą udział w różnych konkursach, w tym w projektach teatralnych. Cieszę się też, że tak świetnie poradzili sobie dzisiaj na scenie. Dla mnie ważne jest, aby absolwenci naszej szkoły byli nie tylko dobrzy z matematyki i pisania. Bardziej stawiamy na rozwój umiejętności społecznych przez cały okres ich nauki w placówce.

Manuela Leibig

Show More