Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

„Most kolejowy”

Niemieckie koleje – Deutsche Bahn (DB) – poinformowały, że stworzyły sieć logistyczną do transportu towarów do Ukrainy. – Nie zostawimy cierpiących ludzi w Ukrainie samych – powiedziała Sigrid Nikutta, członkini zarządu Deutsche Bahn, odpowiedzialna za przewozy towarowe. We współpracy z polską filią DB Cargo i ukraińskimi kolejami dary będą przewożone na Ukrainę pociągami towarowymi.

Tysiące ton żywności, wody pitnej i artykułów sanitarnych zostanie przetransportowanych bezpośrednio do Ukrainy – wyjaśnia niemiecki koncern. W tym celu dary od hurtowników i firm spożywczych są zbierane ciężarówkami w Niemczech, a następnie pakowane do kontenerów i ładowane do pociągów towarowych. Ten „most kolejowy” ma jeszcze niewykorzystane moce – informuje Deutsche Bahn.

DB uruchomiło infolinię

Firmy i więksi darczyńcy mogą się kontaktować z Deutsche Bahn za pośrednictwem specjalnie uruchomionej infolinii: +49 30 720220640. W przyszłości ta sieć logistyczna będzie mogła również przyjmować dary od osób indywidualnych. W najbliższych dniach zostaną uruchomione punkty zbiórki w różnych oddziałach firmy logistycznej DB Schenker. Punkty będą wspierane przez Federalną Agencję Pomocy Technicznej (THW). Każdy chętny będzie miał możliwość przekazania rzeczy szczególnie potrzebnych na Ukrainie.

Przeciążone drogi

Die Deutsche Bahn baut ein Logistiknetz für den Warentransport in die Ukraine auf.
Foto: www.netzwelt.de

Transport kolejowy materiałów pomocowych jest obecnie jedyną możliwością dostarczenia na Ukrainę pilnie potrzebnych artykułów. Dlaczego? – Infrastruktura drogowa i przejścia graniczne między Polską a Ukrainą są całkowicie przeciążone – wyjaśniła Sigrid Nikutta. Ponadto brakuje kierowców samochodów ciężarowych. – Pociągi towarowe przejeżdżają, a jeden pociąg może przewieźć nawet 52 kontenery – podkreśliła członkini zarządu DB. Pozwoli to na transport pomocy humanitarnej do wciąż działających terminali na wschodzie i zachodzie kraju.

Polsce też potrzebna pomoc

Niemiecki minister transportu Volker Wissing powiedział gazecie „Bild am Sonntag”, że sieć logistyczna nie powinna być „jednorazowym działaniem”: – Budujemy w ten sposób most kolejowy, który długotrwale pomoże mieszkańcom Ukrainy.
Należy jednak podkreślić, że wsparcie potrzebne jest także w Polsce. Według Volkera Wissinga około 100 tys. Ukraińców pracuje w Polsce w sektorze logistycznym, ale wielu z nich otrzymało już wezwanie do armii. – Utrzymanie stabilnych łańcuchów dostaw będzie zatem dla Polski herkulesowym zadaniem – stwierdził minister transportu Republiki Federalnej Niemiec.

Johann Engel

Show More