Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Elsbeth Siebenbürger – Niestrudzona artystka

Tylko jedną z prac wykonanych przez Elsbeth Siebenbürger można jeszcze znaleźć na jej rodzinnym Śląsku. W ratuszu w Jeleniej Górze można bowiem zobaczyć tablice poświęcone historii miasta, w których tworzeniu Elsbeth, wtedy jeszcze Tesmer, miała znaczący udział. Wszystkie inne prace zaginęły w czasie wypędzeń ze Śląska.

Elsbeth Tesmer urodziła się 3 listopada 1914 roku w Legnicy. Choć pochodziła z rodziny prawników, sztuką interesowała się od najmłodszych lat. Po ukończeniu szkoły średniej odbyła praktykę w szkole snycerskiej w Cieplicach Śląskich-Zdroju (Bad Warmbrunn). W 1937 roku złożyła egzamin czeladniczy jako rzeźbiarka w drewnie, a następnie do końca wojny pracowała na własny rachunek w Legnicy. W 1945 roku, zamężna w międzyczasie, z trójką dzieci, została wypędzona ze Śląska. W nowej ojczyźnie kontynuowała swoją działalność artystyczną. W Weimarze zdała egzamin mistrzowski w 1947 roku. Podczas wielu sympozjów i imprez rzeźbiarskich przypominała o znaczeniu śląskiej szkoły artystycznej. Uczestniczyła również w założeniu szkoły mistrzowskiej dla rzeźbiarzy w drewnie w Stuttgarcie, gdzie wraz ze swoim dawnym nauczycielem z Cieplic, Ernstem Rülke, kontynuowała tradycje cieplickiej szkoły snycerskiej. Kolekcję drewnianych rzeźb z tejże szkoły przekazała do Muzeum Śląskiego w Görlitz. Sama była niestrudzoną artystką, która pozostawiła po sobie duży dorobek. Jej ulubionym materiałem było drewno. Tworzyła zarówno rzeźby abstrakcyjne, jak i wizerunki konkretnych przedmiotów.

 

Elsbeth Siebenbürger
Bild: Krzysztof Stręcioch

W 1986 roku została odznaczona Federalnym Krzyżem Zasługi, a w 1991 roku otrzymała Nagrodę Kulturalną Śląska kraju związkowego Dolnej Saksonii. Elsbeth Siebenbürger zmarła 22 lutego 2007 roku w Esslingen am Neckar. W 2012 roku Muzeum Śląskie w Katowicach upamiętniło jej działalność artystyczną wystawą „Sztuka kobiet. Kobiety w sztuce. Artystki śląskie od 1880 do 2000 roku”.

Anna Durecka

Show More