Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wreszcie z powrotem na scenie!

75 finalistów niemieckojęzycznego konkursu recytatorskiego „Młodzież recytuje poezję”, organizowanego corocznie przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim, dało z siebie wszystko na scenie Teatru Eko Studio. Po raz pierwszy miał tam miejsce finał konkursu, który po dwóch latach w formacie online znów odbył się stacjonarnie.

 

Zanim każdy z uczniów mógł wyrecytować swój wiersz w języku niemieckim na scenie teatru, musiał najpierw pomyślnie przejść przez etap szkolny, etap gminny i etap regionalny. Niełatwe zadanie, jak twierdzi koordynatorka tegorocznego konkursu Sabina Kawecka z TSKN: – Oczywiście uczniowie zmagają się z tremą, ale mimo to wszyscy są zadowoleni, że znów występują na żywo przed publicznością, a my jako organizatorzy oczywiście też.

 

Bezbłędne i dobrze przygotowane

Laura Praszmo z Zespołu Szkół Zawodowych w Krapkowicach już po raz drugi bierze udział w konkursie recytatorskim. – Zawsze denerwuję się tuż przed występem, chociaż wiem, że dobrze się przygotowałam. To, że wiersz jest w języku niemieckim, nie stanowi dla mnie problemu. Niemieckiego nauczyłam się w domu, ojciec dużo ze mną rozmawiał po niemiecku. Telewizję oglądałam tylko po niemiecku – mówi Laura. Jej wychowawczyni i nauczycielka języka niemieckiego Sylwia Sawulska jest już teraz dumna ze swojej uczennicy. – Pracowałyśmy razem nad wierszem. Ale właściwie tylko pod względem interpretacji, bo językowo Laura jest po prostu bezbłędna. Każdy nauczyciel chciałby mieć takiego ucznia – zachwyca się nauczycielka.

 

Szczególne znaczenie

Konkurs recytatorski jest jednym z najdłużej trwających projektów TSKN. W uroczystości otwarcia oraz wręczenia nagród wzięła udział marszałek województwa opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura, która jest szczególnie związana z tym przedsięwzięciem. – Konkurs ma dla mnie szczególne znaczenie. Z jednej strony dlatego, że przez wiele lat pomagałam w organizacji tego konkursu, a z drugiej strony dlatego, że jest on dowodem na to, że język niemiecki może służyć nie tylko jako narzędzie komunikacji, ale także jest sposobem na wyrażenie siebie – powiedziała marszałek.

Ostatecznie jurorzy: Daniela Pelka, Marek Sitek, Monika Wójcik-Bednarz i Beata Giblak nie mieli łatwego zadania, by wybrać najlepszych spośród 75 finalistów.

 

Na najwyższym stopniu podium w swoich kategoriach stanęli: Damian Zmarzlik  (kategoria A), Dorota Ludwig (B) i Marzell Rogosch (C).

 

Pełna lista laureatów będzie wkrótce dostępna na stronie www.skgd.pl. Konkurs recytatorski jest wspierany finansowo przez polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz niemieckie Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny.

Anna Durecka

Show More