Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Samowystarczalne energetycznie hale i budynki biurowe

Firma Stieblich Hallenbau GmbH z Güstrow widzi swoją przyszłość w oferowaniu i realizacji samowystarczalnych energetycznie hal i budynków biurowych. Założone w 1990 roku przedsiębiorstwo rodzinne stało się w nowoczesnym dostawcą rozwiązań dla funkcjonalnych budynków ze stali i szkła, zwłaszcza dla średnich przedsiębiorstw. Firma z Meklemburgii-Pomorza Przedniego realizuje projekty pod klucz nie tylko w całych Niemczech, ale także w innych krajach europejskich (Dania, Polska, Szwajcaria, Austria).

 

Już w latach pandemii koronawirusa 2020 i 2021 wiele przedsiębiorstw odłożyło decyzje dotyczące inwestycji, a tym samym także budowy nowych hal. Ekstremalny wzrost cen energii od końca lutego 2022 roku znacznie nasilił ten rozwój. Redukcja dwutlenku węgla i zrównoważony rozwój są obecnie bardzo ważnymi kryteriami przy planowaniu i realizacji nowych projektów budowlanych. Z tego powodu firma Stieblich Hallenbau stawia na rozwiązania kompleksowe przyjazne dla środowiska.

– Oferując autonomiczne energetycznie hale i budynki biurowe dla handlu, przemysłu i rzemiosła, chcielibyśmy ułatwić naszym klientom podjęcie w przyszłości decyzji o budowie nowego budynku – mówi Uwe Stieblich, prezes i właściciel Stieblich Hallenbau GmbH. – Chodzi o integrację przetwarzania, magazynowania i wykorzystania energii w budownictwie hal i budynków biurowych. Ponadto u nas projekt i realizacja pochodzą jak zwykle z jednego źródła. Oznacza to, że ważne procesy mogą przebiegać równolegle. To pozwala zaoszczędzić wiele czasu – kontynuuje Uwe Stieblich.

 

Rundhangar auf dem Flugplatz Bremgarten
Foto: Oliver Muenzer/Stahlbau Stieblich

 

Integracja przetwarzania, magazynowania i wykorzystania energii jest jednak bardzo złożona i może być realizowana tylko z kompetentnym partnerem. Dlatego firma Stieblich Hallenbau zaprosiła do projektu badawczego Instytut Fraunhofera ds. dużych struktur w inżynierii produkcji (IGP) z Rostocku. Wspólnie ze specjalistami z IGP Fraunhofera z działu Systemy Produkcyjne i Logistyka / Organizacja Przedsiębiorstwa i Pracy pracują nad rozwojem technicznie i ekonomicznie wykonalnej integracji przetwarzania, magazynowania i wykorzystania energii w budowie hal i budynków biurowych. Dzięki powstałemu w ten sposób modułowemu i skalowalnemu systemowi autonomicznego energetycznie użytkowania budynków można spełnić szerokie spektrum rosnących wymagań klientów.

Odnawialne źródła energii nie są nowym tematem dla Stieblich Hallenbau. Od 2005 roku systemy fotowoltaiczne są na życzenie klienta oferowane oraz integrowane z obiektami budowlanymi. A w 2015 roku firma opracowała maszt kratowy dla turbin wiatrowych. Od tego czasu Stieblich Hallenbau oferuje małą turbinę wiatrową o wysokości piasty 49,5 metra i mocy do 30 kW. Prototyp znajduje się w siedzibie firmy w Güstrow i od 2018 roku niezawodnie wytwarza energię elektryczną, zmniejszając tym samym ślad węglowy firmy. Na początku roku pozyskano duńskie firmy VIKING WIND i CIRKEL ENERGY jako nowych dostawców turbin.

Nowym wyzwaniem jest teraz, oprócz złożonego tematu magazynowania energii, rozważenie energetycznej przyszłości wodoru.

 

Besuch des Wirtschaftsministers von Mecklemburg-Vorpommern, Reinhard Meyer (li.), beim Stand von Stieblich Hallenbau.
Foto: Stieblich Hallenbau

 

Z nowymi punktami ciężkości firma Stieblich Hallenbau zaprezentowała się w tym roku ponownie na targach Hannover Messe w dniach od 17 do 21 kwietnia. Od 1992 roku przedsiębiorstwo należy co roku do najważniejszych wystawców z Meklemburgii-Pomorza Przedniego na znanych targach przemysłowych w Hanowerze i tak jak w przeszłości można je znaleźć na terenie otwartym (Platz der Nationen – stoisko Q148). W przyszłym roku odbędzie się 30. jubileusz (po związanym z Coroną odwołaniu targów w 2020 i 2021 roku).

Show More