Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

„To był piękny czas”

Po wielu latach kierowania Towarzystwem Dobroczynnym Niemców Renate Zajączkowska zrezygnowała z pełnionej funkcji. Na jej miejsce zarząd wybrał jej dotychczasowego zastępcę Henryka Steinhoffa.

Renate Zajączkowska jest związana z Towarzystwem Dobroczynnym od początku jego istnienia i w 2001 r. przejęła funkcję przewodniczącego od Helmuta Paździora. – Zawsze byłam bardzo zadowolona, ponieważ zawsze lubiłam pomagać innym – mówi Renate Zajączkowska, która uważa, że ludzie nadal liczą na pomoc tej organizacji. – Niektórzy nawet dzwonią osobiście, aby podziękować. Dają nam znać, jak im pomogliśmy i jak bardzo są zadowoleni. To wielka satysfakcja także dla mnie osobiście jako przewodniczącej – dodaje przewodnicząca.

– Teraz jednak nadszedł czas, by zrobić miejsce dla innych – mówi. – Niedawno skończyłam 90 lat, więc młodsi powinni teraz przejąć stery. Poza tym musiałam podjąć tę decyzję ze względów zdrowotnych, ponieważ w ostatnich latach coraz trudniej jest mi jeździć do Opola – przyznaje wrocławianka.

Renate Zajączkowskas Nachfolger wurde Henryk Steinhoff.
Foto: Lucas Netter

We wtorek (7 grudnia) Renate Zajączkowska pożegnała się z zarządem Towarzystwa Dobroczynnego i pracownikami biura, a następnie pogratulowała wyboru swojemu następcy. W tej organizacji przewodniczący jest bowiem wybierany przez zarząd, a nie przez delegatów. Nowym szefem został Henryk Steinhoff, który do tej pory pełnił funkcję wiceprzewodniczącego.

Towarzystwo Dobroczynne Niemców, które obecnie ma swoją siedzibę w Opolu przy ul. Słowackiego 10, powstało w 1996 r. Dotychczas pomocą objęto ok. 50 tys. osób, a na różne formy pomocy (zarówno finansowej, jak i rzeczowej) wydano ponad 31 mln zł.

Rudolf Urban

Show More