Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Był sobie… projekt „Deutsch vor Ort”

Każdy, kto kiedykolwiek uczył się języka obcego, wie, że nauka słownictwa i gramatyki jest przede wszystkim uciążliwa. Właśnie temu uprzedzeniu postanowili przeciwdziałać inicjatorzy i realizatorzy projektu „Deutsch vor Ort”. Wykorzystując kreatywne koncepcje pedagogiczne, nauczyciele w całej Polsce starają się uczyć języka niemieckiego w zupełnie inny sposób. W poniższym wywiadzie koordynatorka projektu Dorota Rybczyk-Heinz wyjaśnia, co sprawiło, że ten projekt jest dla niej tak wyjątkowy.

Proszę nam coś opowiedzieć o tym projekcie, czym jest „Deutsch vor Ort”?

Projekt został uruchomiony w czerwcu 2023 r. pod nazwą „Promocja języka w organizacji”. Chcieliśmy poprawić umiejętności językowe w kreatywny sposób w ramach małych projektów, takich jak warsztaty, seminaria i inne działania. Ważne było, aby za kreatywną realizacją kryła się również koncepcja edukacyjna. Przede wszystkim chcieliśmy zachęcić do praktycznego wykorzystania języka. Lekcje niekoniecznie muszą być prowadzone przez wykwalifikowanych nauczycieli, ale powinno istnieć zainteresowanie nauczaniem języka i oczywiście dobra znajomość niemieckiego.

Jak nauczyła się pani języka niemieckiego?

Seniorzy świetnie się bawili na wydarzeniach muzycznych.

Uczyłam się niemieckiego już jako małe dziecko. Właściwie to we wczesnym dzieciństwie rozmawiałam tylko po niemiecku z rodzicami, a polskiego uczyłam się w przedszkolu i szkole podstawowej. Później miałam również lekcje niemieckiego w szkole i ostatecznie studiowałam germanistykę. Już w młodym wieku zaczęłam również angażować się w działalność mniejszości niemieckiej. Moja droga charakteryzowała się dwujęzycznością do tego stopnia, że teraz sama wychowuję swoje dzieci dwujęzycznie. Kiedy przyszło mi koordynować projekt „Deutsch vor Ort”, była to idealna okazja, aby ponownie pracować dla VdG.

Wracając do koncepcji: jakiego rodzaju kursy zostały zrealizowane w ramach projektu?

Wspaniałą rzeczą w tym projekcie było to, że udało nam się zaangażować wszystkie grupy wiekowe. Pamiętam kurs, który uczył umiejętności językowych seniorów, z niemieckimi pieśniami kościelnymi i modlitwami. Zwłaszcza w przypadku starszego pokolenia chodziło nie tyle o gramatykę, co o zrozumienie i mówienie w kontekście, w którym te osoby mogłyby żyć. Ta koncepcja była tak dobrze rozwinięta pod względem edukacyjnym, że specjalnie ją poleciłam i trzy inne grupy podchwyciły pomysł pieśni kościelnych.

Byłam zaskoczona pięknymi i niezwykłymi pomysłami, jakie nauczyciele mieli dla prawie każdego wniosku.

W ramach projektu zrealizowano wiele inicjatyw na rzecz dzieci.

Z drugiej strony były grupy, które pracowały z niemiecką muzyką pop. Podczas każdej sesji analizowano nową piosenkę, a co za tym idzie, także jej osobliwości językowe. Muzyka była dobierana w zależności od wieku i poziomu grupy.

Innym szczególnie fajnym pomysłem było nauczanie niemieckiego z wykorzystaniem baśni braci Grimm. Kiedy lekcja języka zaczyna się od zdania „Dawno, dawno temu”, jest o wiele zabawniej.

To brzmi jak wielki sukces…

Tak właśnie było! W sumie w ubiegłym roku udało nam się zrealizować ponad 40 małych projektów w całej Polsce. Byłam zaskoczona pięknymi i niezwykłymi pomysłami, jakie nauczyciele mieli dla prawie każdego wniosku.

Dla młodzieży również przygotowano wiele ofert.
Zdjęcia: Dorota Rybczyk-Heinz

Aby również nazwa projektu była nieco bardziej kreatywna, zastanawialiśmy się nad nią i ostatecznie zdecydowaliśmy się na krótki i zwięzły tytuł „Deutsch vor Ort” zamiast oryginalnej nazwy „Sprachförderung in der Organisation”. W końcu kluczowym elementem jest to, że kursy odbywają się w kołach DFK i biorą w nich udział miejscowi ludzie.

Szczególnym sukcesem były w tym roku nasze warsztaty wielkanocne, w ramach których nauczanie języka niemieckiego odbywało się w połączeniu ze wszystkimi tradycjami wielkanocnymi. Na koniec oczywiście nie mogło również zabraknąć sesji rękodzieła dla młodszych uczestników.

A co wydarzy się w tym roku?

Kursy, które zorganizowaliśmy do tej pory, były wspaniałym doświadczeniem dla wszystkich zaangażowanych! Byliśmy w stanie zaoferować szeroką gamę kursów w całej Polsce dla wszystkich grup wiekowych. W tej chwili trwają ostatnie, a obecna edycja projektu kończy się pod koniec czerwca.

 

W razie dalszych pytań prosimy o kontakt z panią Rybczyk-Heinz pod następującym adresem e-mail: dorota.rybczyk@vdg.pl 

Annemarie Zertisch

Zdjęcia: Dorota Rybczyk-Heinz

Show More