Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Franz Goretzki i jego 30 lat burmistrzowania

Właściwie to prawie nic osobistego o nim nie wiemy. Do czasów obecnych nie zachowało się nawet zdjęcie Franza Goretzkiego, choć przez 30 lat był burmistrzem Opola. Była to najdłuższa kadencja na tym stanowisku w historii miasta, co pozwala wysnuć wniosek, iż Franz Goretzki odnosił spore sukcesy w swojej pracy.

 

Przebudowa wieży ratuszowej w latach 1863–64 miała miejsce za kadencji Goretzkiego. Zdjęcie burmistrza się nie zachowało.
Foto: www.cmentarzopole.pl

 

Urodził się 7 lutego 1807 roku w Gliwicach. Później studiował prawo na Uniwersytecie we Wrocławiu. W 1829 roku Franz Goretzki został asesorem, a następnie referendarzem w sądzie opolskim. W 1841 roku objął urząd burmistrza Opola. Prawdopodobnie jego największym osiągnięciem jako burmistrza był stały rozwój, którego miasto doświadczyło podczas jego 30-letniej kadencji. Opole otrzymało m.in. nowy most, tzw. Most Stulecia, którego uroczyste otwarcie odbyło się w 1842 roku. W 1857 roku w mieście powstała pierwsza cementownia, a wkrótce potem pojawiła się druga. Za kadencji Goretzkiego przebudowano również wieżę ratuszową.

 

Jako burmistrz Franz Goretzki troszczył się o poprawę warunków życia mieszkańców Opola. Może to był jego klucz do sukcesu? Za jego czasów Opole było miejscem, w którym dobrze się żyło. 58 restauracji, siedem hoteli i zajazdów, nowoczesne oświetlenie gazowe i chodniki na wszystkich (!) głównych ulicach. W Opolu działało również stowarzyszenie upiększania miasta, a burmistrz Goretzki był jego członkiem. Do zadań stowarzyszenia należało np. planowanie terenów zielonych i sadzenie drzew.
Jako jeden z zasłużonych opolan, Franz Goretzki został pochowany w 1872 roku na cmentarzu przy dzisiejszej ul. Wrocławskiej. W pogrzebie wzięły udział setki mieszkańców miasta. Imponujący nagrobek, wykonany przez „nadwornego kamieniarza” G. Bungenstaba z Wrocławia, niestety się nie zachował. Dzisiejsza ul. Dzierżona nosiła na jego cześć nazwę Goretzkistrasse.

 

Anna Durecka

 

Publikacja „Superbohaterowie Śląska” została wydana przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i sfinansowana przez Instytut Goethego w Krakowie. Można ją pobrać bezpłatnie na stronie www.haus.pl

 

 

 

Show More