Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Mein Senf dazu

Wolny handel UE z USA?


Friedrich Merz, kandydat CDU na kanclerza Niemiec, wezwał do pozytywnego podejścia do relacji handlowych z USA i nowym prezydentem tego kraju Donaldem Trumpem po przedterminowych wyborach do Bundestagu, które odbędą się 23 lutego. Szef CDU z początkiem 2025 r. powiedział, że UE potrzebuje pozytywnych relacji z USA, które przyniosą korzyści zarówno amerykańskim, jak i europejskim konsumentom. Co więcej – zalecił rozważenie ponownych prób zawarcia umowy o wolnym handlu między UE a USA. Zdaniem Friedricha Merza nowa europejsko-amerykańska inicjatywa na rzecz wspólnego wolnego handlu mogłaby zapobiec niebezpiecznej spirali ceł. Jednocześnie lider chadeków nie ukrywa, że bardzo poważnie liczy na zostanie nowym kanclerzem Niemiec i wierzy, że uda mu się uzdrowić największą gospodarkę UE. Zaznacza jednak, że po 20 stycznia, kiedy zostanie zaprzysiężony nowy prezydent USA Donald Trump, nastąpią trudniejsze warunki dla europejskich gospodarek.

Friedrich Merz
Foto: European People’s Party/Wikipedia

Friedrich Merz twierdzi również, że warto przygotować się na to, że USA będą się bardziej koncentrować na własnych interesach, np. poprzez wyższe cła importowe, o czym Donald Trump mówił podczas kampanii wyborczej. W tej sytuacji szef chadeków uważa, że odpowiedź Niemiec i krajów UE nie powinna brzmieć, że my też zaczniemy wprowadzać swoje cła. Podkreślił, że rozsądnie byłoby wierzyć Donaldowi Trumpowi w sprawie jego planów taryfowych i dodał: – Niemcy muszą stopniowo obniżać stawki podatku dochodowego od osób prawnych do 25% z obecnych poziomów zbliżonych do 30%.
Jego zdaniem pozwoliłoby to uporać się z pozapłacowymi kosztami pracy i uczynić kraj ponownie atrakcyjnym miejscem do prowadzenia działalności gospodarczej. Chciałoby się rzec – wreszcie! – Wtedy też Niemcy mogłyby powiedzieć USA – tak, jesteśmy gotowi stawić czoła konkurencji również z wami – dodał polityk.

Warto zaznaczyć, że USA to największy rynek eksportowy Niemiec, stanowiący ok. 10% całej sprzedaży zagranicznej, czyli ok. 159 mld euro w 2023 r. Jak wynika z częściowych danych za rok 2024, wielkość ta nadal rosła. Taryfy celne wprowadzone przez USA mogłyby zatem mieć poważne konsekwencje dla niemieckiej gospodarki. USA z kolei są trzecim co do wielkości źródłem niemieckiego importu – daleko za Chinami i nieco za Holandią. Z USA pochodzi ok. 7% niemieckiego importu – to 94,7 mld euro. Oznacza to, że Niemcy mają rekordową roczną nadwyżkę handlową z USA w wysokości nieco ponad 63 mld euro, która jeszcze wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat. USA to również najczęstsze miejsce inwestycji niemieckich firm, stąd Donald Trump często ubolewa nad tą nierównowagą w handlu dwustronnym. Narzeka też na to, jak mało amerykańskich samochodów sprzedaje się w Niemczech w porównaniu do niemieckich w USA, ale… Tu sprawa wydaje się prosta – Amerykanie muszą się nauczyć produkować lepsze samochody, a nie narzekać.

Show More