Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Pięć milionów euro także na język polski

Na zaproszenie Polskiego Centrum Kompetencji i Koordynacji (KoKoPol) przedstawiciele kilku organizacji polonijnych w Niemczech spotkali się w ubiegłym tygodniu (23–24 lutego) na konferencji roboczej. Głównym tematem dyskusji w Międzynarodowym Domu Spotkań St. Marienthal była promocja nauczania języka polskiego w Niemczech.

Spotkanie odbyło się pod tytułem „Nowa koncepcja nauczania języka polskiego jako języka kraju pochodzenia”. Oprócz licznych przedstawicieli różnych organizacji i stowarzyszeń polonijnych w Niemczech obecni byli również poseł CDU Markus Reichel oraz konsul RP w Berlinie Marcin Król.

Podczas dwudniowej konferencji przedstawiciele Polonii dyskutowali przede wszystkim o wykorzystaniu środków finansowych w wysokości 5 mln euro, które rząd federalny udostępnił – w rozłożeniu na trzy lata – na wspieranie nauczania języka polskiego jako języka kraju pochodzenia w Niemczech.

Konsul Marcin Król (vor dem KoKoPol-Roll-up) mit den Polonia-Vertretern und dem KoKoPol-Leiter Gunnar Hille (4. v. r.)
Foto: KoKoPol

Według deklaracji końcowej uczestników konferencji, którą Marcin Król opublikował na swoim koncie na Twitterze, organizacje polonijne oczekują „przedstawienia trwałej koncepcji niebiurokratycznej, bezpiecznej prawnie i przejrzystej procedury, gwarantującej równy dostęp do środków finansowych”. Procedura ta powinna być „opracowana z udziałem organizacji polonijnych”.

Zgodzono się, że potrzeba finansowego wsparcia nauczania języka polskiego jako ojczystego dla dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia występuje przede wszystkim w sektorze pozaszkolnym. Najwyższym priorytetem musi być zatem „wzmocnienie już istniejących struktur pozaszkolnych poprzez zapewnienie odpowiedniego wsparcia finansowego”.

Autorzy wspominają również o mniejszości niemieckiej w Polsce, aczkolwiek tylko jako punkcie odniesienia. I tak w deklaracji czytamy: „W oparciu o średnią wysokość finansowania języka ojczystego mniejszości niemieckiej w Polsce należy docelowo dążyć do rocznego dofinansowania w wysokości 1200 euro na dziecko”.

ln

Show More