Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Dla wspólnej przyszłości

„Jaka jest rola młodzieży w mniejszości niemieckiej?” – to pytanie jest jednym z najczęściej zadawanych w środowisku. Odpowiedzi często słyszy się od dorosłych, ale jak widzi to sama młodzież?

Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej ma za sobą już trzy dekady działalności, naznaczone pozytywnymi i negatywnymi doświadczeniami, sukcesami, porażkami, przyjaźniami, zabawą… Kadencja 2020–2022 zarządu jest z pewnością jedną z najbardziej formacyjnych. Dużą rolę odegrała kampania #inPolendaheim w 2020 r., a także #niemaMowy #sprachlos w 2021 r., która została przeprowadzona w odpowiedzi na obcięcie subwencji na nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości. Wiele osób przyłączyło się do tych akcji, zamieszczając własne zdjęcia w mediach społecznościowych. Młodzieży udało się rozruszać sprawę, międzynarodowi partnerzy i politycy, także z polskiej opozycji, okazują solidarność z Niemcami w Polsce, którzy są teraz ofiarami dyskryminacji.
Jednak BJDM to także wiele szczęśliwych doświadczeń. Organizacja młodzieżowa obchodziła swoje 30-lecie, na które nakręcono filmy promocyjne. Młodzież poradziła sobie m.in. w czasie pandemii koronawirusa i opracowała nowe inicjatywy. Oprócz kin samochodowych i plenerowych czy różnych formatów internetowych jednym z najbardziej godnych uwagi projektów było założenie ogrodu BJDM.

Weronika Koston möchte, dass sich jedes Mitglied des BJDM für die Organisation verantwortlich fühlt.
Foto: Andrea Polański

W tym roku dobiegła końca kadencja zarządu i jego przewodniczącego Oskara Zgoniny. W minioną sobotę (24.09) w Turawie odbyło się zebranie delegatów BJDM. Oprócz dokonania rozliczeń za ubiegły rok wybrano nowy zarząd. Przywództwo w BJDM objęła Weronika Koston. Jest ona nie tylko nową przewodniczącą BJDM, lecz także przedstawicielką młodzieży w Związku Niemieckich Stowarzyszeń. W ostatnim zarządzie pełniła funkcję skarbnika, ale także reprezentowała BJDM na wielu oficjalnych spotkaniach. Wiceprzewodniczącymi zostały Antonia Buhl i Joanna Ratuszna. Patryk Lisek przejmuje funkcję skarbnika, a stanowisko sekretarza przypada Andrei Pownuk. Na członków zarządu zostali wybrani: Dominik Duda, Daria Kulit, Marek Ozimek i Lukas Czellnik.

Co dalej?
Mniejszość niemiecka przeżywa trudne chwile, ale BJDM jest gotowy do działania.
– Myślę, że my jako mniejszość niemiecka nadal będziemy przywiązywać dużą wagę do dobrej edukacji szkolnej i pozaszkolnej. Jako młodzi ludzie chcemy poprzez nasze zajęcia pozalekcyjne wspierać i doskonalić naukę języka niemieckiego w atrakcyjny i zabawny sposób, zwłaszcza poprzez atrakcyjne projekty, takie jak wymiany zagraniczne czy obozy językowe – mówi przewodnicząca BJDM Weronika Koston. – W najbliższych dwóch latach ważne jest dla mnie również wzmocnienie udziału naszych członków. Chcę, aby spełniła się nasza wizja, w której każdy znajdzie w BJDM coś dla siebie. Chcę, aby każdy czuł się odpowiedzialny za naszą organizację i to, jak jest ona kształtowana, ale także, aby mógł wpływać na jej rozwój. Bo tylko razem jesteśmy silni.

Delegierte des BJDM haben in Turawa einen neuen Vorstand gewählt. Chefin für die nächsten zwei Jahre ist Weronika Koston (1. Reihe, Mitte).
Foto: Andrea Polanski

Nowy zarząd chce kształtować związek jako przestrzeń, w której każdy może działać, niezależnie od tego, czy pochodzi z Opola, Olsztyna czy Gdańska. Ważna jest również integracja wszystkich członków oraz dobry i stabilny system wsparcia, by można było osiągnąć niezależność finansową. Zróżnicowana oferta projektów powinna przemawiać do ludzi i angażować ich w działania BJDM. Aby móc zrealizować wszystkie te cele, powołano osiem grup roboczych, w których pracy może uczestniczyć nie tylko zarząd, ale i każdy członek. Jednocześnie umożliwia to większy udział członków w kształtowaniu przyszłości BJDM.

Związek. Młody. Niemiecki. Nowoczesny.
– Nowe hasło BJDM jest bardzo proste, ale jednocześnie bardzo wymowne – mówi nowa liderka BJDM. Wskazuje wizję i kierunek, ale taki, który jest związany z wartościami. – Kiedy zastanawialiśmy się nad naszą wizją i pojawił się ten slogan, od razu pomyślałam, że właściwie doskonale opisuje on BJDM – mówi Koston. – Cechuje nas przecież różnorodność, otwartość, bycie Niemcami, ale także nowoczesność czy innowacyjność. Poprzez nasze inicjatywy chcemy przedstawić naszą organizację jako otwartych i nowocześnie myślących Europejczyków.

Andrea Polański

Show More