Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Konsulat Generalny obchodzi Dzień Jedności Niemiec

Na kilka dni przed Dniem Jedności Niemiec Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu zorganizował 30 września przyjęcie. Oprócz 32. rocznicy święta narodowego w programie znalazły się również aktualne tematy.

 

Goście mogli podziwiać m.in. wystawę młodych artystów ukraińskich, która miała pokazać, jak sztuka przed i po wojnie z Rosją, postrzegała ich kraj i świat. Zdaniem niemieckiego konsula generalnego we Wrocławiu Martina Kremera jest to być znakiem, że Niemcy stoją po stronie Ukrainy.

A na znak niemiecko-polskiego sąsiedztwa do Konsulatu Generalnego zawitał tzw. Buddy Bear, który ma łączyć Wrocław z Berlinem i został zaprojektowany przez profesora sztuki Krzysztofa Skrabka. Niedzwiedź będzie witał gości konsulatu, podobnie jak inne misie, m.in. przed ambasadą niemiecką w Warszawie czy konsulatem w Opolu.

W swoim przemówieniu Konsul Generalny Kremer podkreślił nie tylko faktyczną jedność Niemiec i późniejszy rozwój, aż do dzisiejszego polsko-niemieckiego partnerstwa w Unii Europejskiej i NATO, ale także Solidarność, która umożliwiła tę jedność i była inspiracją dla Niemców.

Wicemarszałek dolnośląski Marcin Krzyżanowski w swoim wystąpieniu nawiązał do słowa „inspiracja” i powiedział, że Niemcy mogą także dziś inspirować się Polską, jak wesprzeć Ukrainę. Zastępca prezydenta Wrocławia Sebastian Lorenc odpowiedział natomiast, że czasami wstydzi się polskich relacji medialnych na temat Niemiec. – Bądźcie pewni, że Wrocław zawsze stanie w obronie i będzie czuwać nad niemiecko-polską przyjaźnią – powiedział Lorenc.

Muzycznie przyjęciu towarzyszył Chór Chłopięcy Narodowego Forum Muzyki Wrocław pod dyrekcją Małgorzaty Podzielny.

Rudolf Urban

 

 

O Dniu Jedności Niemiec czytaj również:

Zwischen Hoffnung und Alltagsproblemen / Między nadzieją a codziennymi problemami (+Video)

Show More