Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Poznaliśmy zwycięzców konkursu wiedzy o mniejszości

We wtorek (18.04.) w Gminnym Ośrodku Sportowym w Komprachcicachg odbył się XIII Konkurs Wiedzy o Mniejszości Niemieckiej. Celem konkursu, którego organizatorem jest biuro posła Ryszarda Galli i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim, jest poszerzenie wiedzy dzieci o mniejszości niemieckiej, nawet jeśli same do niej nie należą. Dziś poznaliśmy zwycięzców konkursu.

 

– Takie konkursy wiedzy powinny odbywać się od 33 lat, od momentu powstania mniejszości niemieckiej. Są ważne, by poszerzać kompetencje uczniów. Żeby wiedzieli, na jakim terenie mieszkają i że ten teren nie zawsze należał do Polski – mówi Marek Kurpiela, nauczyciel języka niemieckiego w Szkole Podstawowej w Zielinie i koordynator projektu “Deutsch-AG”.

Obok samego testu wiedzy dla ochotników było też dodatkowe zadanie, czyli wypowiedź pisemna na określony temat. Mimo że nie wszyscy wzięli udział w części dodatkowej, to i tak jury otrzymało sporo materiałów do czytania.

Po wypełnieniu testu i napisaniu tekstu każdy uczestnik otrzymał dyplom, a także torbę z upominkami. Wtedy jednak nikt nie wiedział, kto jest zwycięzcą. Listę opublikowało dziś (9.05.) biuro poselskie Ryszarda Galla.

Zwycięzcą testu w kategorii IV-VI została Rozalia Giza z Borek Wielkich, a w kategorii VII-VIII Julia Rataj, również z Borek Wielkich.

Zwycięzcami w wypowiedziach pisemnych zostały Paulina Krafczyk z Dobrodzienia i Paulina Kauczor z Strzeleczek w kategorii młodszych uczniów. W starszej kategorii zwyciężyły Ellen Polański z Gogolina i Zofia Weber z Opola.

Wszystkie pozostałe miejsca można znaleźć TUTAJ.

Tina Wieczorek/ru

Show More