Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Thursday, February 9, 2023

“Złota sowa” dla ambasadora Polski

Pisarz z Regensburga i specjalista ds. Polski dr Matthias Kneip otrzymał nagrodę „Złotej Sowy” przyznawaną przez Polską Akademię Nauk, Centrum Naukowe w Wiedniu.

Nagroda przyznawana jest przez Klub Inteligencji Polskiej i austriacki magazyn „Jupiter”. Kneip, który jest również pracownikiem naukowym Niemieckiego Instytutu ds. Polski w Darmstadt, został uhonorowany za swoje liczne zasługi jako ambasador kultury polskiej za granicą. Przed nim odznaczenie to otrzymali m.in. znana polska reżyserka Agnieszka Holland i publicysta Martin Pollack. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 6 maja 2022 r. w Wiedniu.

Matthias kneip (Bildmitte)nach der Verleihung der “Goldenen Eule”
Foto: Jupiter

Kneip, który od wielu lat, m.in. jako autor licznych książek o Polsce, angażuje się w przekazywanie wiedzy o Polsce w Niemczech, zwłaszcza młodemu pokoleniu, jest jednym z najbardziej znanych mediatorów polsko-niemieckiej wymiany kulturalnej. Ostatnio w wydawnictwie Pustet Verlag ukazała się jego książka „Polen in Augenblicken”.

Nagrodę wręczyła dziennikarka Beata Dżon-Ozimek w obecności dyrektora Centrum Naukowego w Wiedniu prof. dr. hab. Piotra Szlanty oraz zaproszonych gości, m.in. z Uniwersytetu Wiedeńskiego i władz samorządowych Wiednia.
Bd

Show More