Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Półmetek

Do zakończenia spisu pozostały niespełna trzy miesiące. Do końca września wszyscy powinni wziąć w nim udział, w przeciwnym razie grożą kary pieniężne. A jak aktywna jest mniejszość niemiecka w spisie powszechnym?

Spis ma ogromne znaczenie dla przyszłości mniejszości narodowych i etnicznych, gdyż liczba członków mniejszości wynikająca ze spisu jest m.in. brana jako podstawa do finansowania w kolejnych latach. Z tego względu mniejszość niemiecka również aktywnie zaangażowała się w propagowanie spisu powszechnego i zawartych w nim pytań dotyczących narodowości.

 

Nie tylko plakaty

Tradycyjne materiały promocyjne, takie jak plakaty i ulotki, były rozprowadzane przez Związek Niemieckich Stowarzyszeń do poszczególnych organizacji mniejszości w całej Polsce, ale niektóre stowarzyszenia tworzyły plakaty również z własnej inicjatywy. Aby jednak dotrzeć przede wszystkim do młodego pokolenia, zarówno VdG, jak i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim oraz Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej rozpoczęły kampanie promocyjne w internecie i mediach społecznościowych. – Działania te mają na celu dotarcie do jak najszerszej liczby osób, które niekoniecznie są członkami konkretnej organizacji mniejszości niemieckiej – mówi Monika Wittek z VdG. Każdy, kto czuje się Niemcem, może wpisać swoją niemiecką narodowość; nie decyduje o tym ani legitymacja członkowska, ani nawet niemiecki paszport.

 

Osobiste wsparcie
Do końca czerwca jednak niektóre stowarzyszenia mniejszości niemieckiej wyraźnie stawiały na osobiste wsparcie swoich członków. Na przykład Monika Wittek sama pomogła w wypełnieniu formularza online ponad 200 osobom. – Ja też aktywnie pomagałem przy spisie, odwiedzałem naszych członków w domach z laptopem i organizowałem specjalne konsultacje w siedzibie naszego stowarzyszenia. Do tej pory aktywnie pomogliśmy 212 osobom – powiedział Bolesław Bernaczek, przewodniczący mniejszości niemieckiej w Zielonej Górze. Konsultacje są oferowane również w innych regionach, a wolontariusze zgłaszają się, aby pomóc w spisie głównie starszym osobom.

Jest on obowiązkowy dla wszystkich, a odmowa uczestnictwa może być ukarana mandatem w wysokości 5 tys. zł. Należy zwracać uwagę na poprawność odpowiedzi, gdyż świadomie fałszywe wypowiedzi są również karalne.

Rudolf Urban

Show More