Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

„Serdeczna przyjaźń” z przeszkodami

Po tym, jak minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock (Zieloni) udała się wczoraj (3.10.) do Warszawy, aby wziąć udział w obchodach Dnia Jedności Niemiec w tamtejszej ambasadzie, spotkała się dziś (4.10.) ze swoim polskim odpowiednikiem Zbigniewem Rauem (PiS). Na wspólnej konferencji prasowej odrzuciła polskie żądania reparacji wojennych. Dla Niemiec sprawa ta jest „zamknięta”.

We wtorek rano poseł CDU do Bundestagu Paul Ziemiak napisał na Twitterze, że życzy Annalenie Baerbock „dobrych i udanych rozmów w Warszawie”. – To ważna podróż, ale niełatwa – powiedział przewodniczący niemiecko-polskiej grupy parlamentarnej w niemieckim Bundestagu. Wobec niedawnego załamania w stosunkach polsko-niemieckich – m.in. w związku z działaniami rządu federalnego (a raczej z punktu widzenia rządu polskiego: brakiem działań) w związku ze zwiększonymi dostawami broni na Ukrainę – może to być trudna wizyta dla minister spraw zagranicznych u jej wschodniego sąsiada.

Am Dienstag (04.10.) traf die deutsche Außenministerin Annalena Baerbock in Warschau ihren polnischen Amtskollegen Zbigniew Rau.
Foto: Sebastian Indra / MSZ

Kolejny gorący kartofel: bilionowe żądania Warszawy jako odszkodowania za zbrodnie popełnione przez Niemców w Polsce podczas II wojny światowej. Roszczenia te zostały sformalizowane w dniu wczorajszego Dnia Jedności Niemiec, kiedy minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał odpowiednią notę ​​dyplomatyczną, która ma zostać przekazana MSZ w Berlinie. Nota wyraża „przekonanie polskiego ministra spraw zagranicznych, że strony powinny niezwłocznie podjąć kroki w kierunku trwałego, kompleksowego i ostatecznego prawnego i materialnego uregulowania skutków agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945”, powiedział Zbigniew Rau.

Ciepłe słowa w Dniu Jedności Niemiec
Oto grunt pod podróż Annaleny Baerbock do Warszawy. Do stolicy Polski minister przyjechała już 3 października, aby wziąć udział w obchodach Dnia Jedności Niemiec w tamtejszej ambasadzie. W swoim przemówieniu podkreśliła rolę ruchu Solidarność jako pioniera jedności Niemiec: – My Niemcy nie moglibyśmy napisać rozdziału naszego zjednoczenia bez odwagi Polaków. W tym czasie ruch wolnościowy w Polsce przyjął się także w Niemczech – powiedziała niemiecka szefowa dyplomacji. Odniosła się również do aktualnych stosunków polsko-niemieckich: Niemcy i Polskę łączy „serdeczna przyjaźń między milionami ludzi. Przyjaźń i partnerstwo silniejsze niż różnice polityczne. Przyjaźń, nad którą zawsze musimy pracować, bez względu na to, jak czasami może to być trudne”.

Annalena Baerbock und Zbigniew Rau während der gemeinsamen Pressekonferenz im polnischen Außenministerium
Foto: Sebastian Indra / MSZ

Odmowa dla roszczeń odszkodowawczych
We wtorek rano Annalena Baerbock spotkała się ze swoim polskim odpowiednikiem. Podczas wspólnej konferencji prasowej w MSZ ponownie wyraźnie odrzuciła żądania Warszawy o reparacje. Z punktu widzenia rządu federalnego kwestia reparacji jest „zamknięta”. Podstawa prawna została stworzona przy budowaniu ładu pokojowego we wspólnej Europie, „dlatego to pytanie zostało dla nas prawnie wyjaśnione”, powiedziała Annalena Baerbock. Jednocześnie podkreśliła, że ​​Niemcy znają swoją historyczną odpowiedzialność. Nie można o tym zapomnieć i pozostaje „naszym odwiecznym zadaniem pamiętać o milionowych cierpieniach, jakie Niemcy wyrządziły Polsce”.

Z kolei Zbigniew Rau wyjaśnił, że zna niemieckie stanowisko w sprawie reparacji, dlatego właśnie nota dyplomatyczna została wysłana do Berlina. Jest przekonany, że postawa rządu federalnego w tej sprawie zmieni się i rozwinie w ramach dialogu, bo nie ma systemu moralnego ani prawnego, w którym sprawca przestępstwa sam może decydować o zakresie swojej odpowiedzialności.

Po spotkaniu ze Zbigniewem Rauem, na którym omawiano również potrzebę dalszego wsparcia dla rozdartej wojną Ukrainy, Annalena Baerbock wzięła udział w panelu dyskusyjnym na Warsaw Security Forum i odwiedziła Cmentarz Powstańców Warszawy.

Lucas Netter

Titelfoto: Sebastian Indra / MSZ

Show More