Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Historia i teraźniejszość

Każdego dnia uczestnicy poznawali też odrobinę lepiej język sąsiada. Foto: Dariusz Panza
Każdego dnia uczestnicy poznawali też odrobinę lepiej język sąsiada. Foto: Dariusz Panza

Pod koniec lipca Niemcy i Polacy spotkali się na seminarium pt. „Łączyć się – Polacy i Niemcy w dialogu”, zorganizowanym przez niemieckie Stowarzyszenie Edukacji Politycznej (Gesellschaft für Politische Bildung), Fundację im. Friedricha Eberta oraz Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. W tym roku w centrum uwagi uczestników dyskusji znalazły się m.in. zagadnienia związane z traktatem polsko-niemieckim.

 

Historia, teraźniejszość i przyszłość stosunków polsko-niemieckich to tematy seminariów organizowanych od 2003 roku, które od sześciu lat odbywają się również na Śląsku. Dotychczas poruszano m.in. trudne kwestie związane z ucieczką i wypędzeniem, a także bieżące sprawy polityczne obu krajów. – Mniej więcej połowa uczestników jest obecna co roku, zaś drugą połowę stanowią zawsze nowe osoby, co sprawia, że nasze seminaria i dyskusje odbywają się w bardziej ożywionej atmosferze. Muszę też podkreślić, że nasze dyskusje są często bardzo gorące, lecz jednocześnie zawsze rzeczowe – mówi Grażyna Wiercimok, prowadząca jedne z warsztatów.

 

Ze względu na to, że tegoroczne seminarium odbywało się w roku jubileuszu zawarcia traktatu polsko-niemieckiego, na pierwszym planie znalazły się też kwestie bieżących stosunków polsko-niemieckich, o których uczestnicy rozmawiali m.in. z konsulem generalnym Niemiec we Wrocławiu Elisabeth Wolbers. W programie referatów i prezentacji nie zabrakło też miejsca na Wrocław jako Europejską Stolicę Kultury.

 

Dla wielu osób te coroczne spotkania są też okazją do pielęgnowania starych znajomości bądź odkrywania ich na nowo. Tak też było w przypadku Heinricha Kossoka oraz jego przyjaciela, którzy przed wielu laty wspólnie uczęszczali do szkoły podstawowej w Myślinie (Mischline) w gminie Dobrodzień. Później wyjechali do Katowic i Bytomia, a w 1957 roku ich drogi się rozeszły. Seminarium znów ich połączyło. – Biorę udział w tych seminariach od samego początku i kiedyś pomyślałem sobie, że mógłbym zadzwonić do Martina i zaproponować mu, żeby też wziął udział. Od tego czasu się spotykamy, dzieląc za każdym razem pokój, a wieczorami chętnie chodzimy na jednego – mówi Heinrich Kossok.

 

Obaj przyjaciele zapisali już sobie w kalendarzach termin kolejnego seminarium. Ponownie zobaczą się w Würzburgu, gdzie głównym tematem będzie pojęcie wolności. Organizację seminarium „Polacy i Niemcy w dialogu” wsparła finansowo Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

 

Ewa Stolz/ru

Show More