Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

„Nie jestem w stanie tego wytłumaczyć”

Dziś obradowali członkowie Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Tematem była decyzja ministra edukacji o zmniejszeniu liczby godzin nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości z trzech do jednej w tygodniu.

 

Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji, w swoim wystąpieniu podkreślił, że zmniejszenie ilości godzin jest konsekwencją przegłosowanego budżetu i zawartej w nim poprawki posła Janusza Kowalskiego, który wnioskował o zmniejszenie finansowania lekcji właśnie języka niemieckiego jako języka mniejszości. Powodem było, co minister również zaznaczył, że strona niemiecka w rzekomo niewystarczającym stopniu wypełnia zapisy polsko-niemieckiego traktatu dobrosąsiedzkiego w zakresie nauki języka polskiego w Niemczech.

 

Do tego argumentu odniósł się m.in. Bernard Gaida, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (VdG). – Nie ma on prawa być użyty jako powód przyjęcia zasady dyskryminacji grupy własnych obywateli współtworzących budżet państwa polskiego, z którego owa zabrana subwencja pochodzi. Obywateli, którzy nie przekroczyli granicy. To ona nas kiedyś przekroczyła, co uczyniło nas obywatelami Polski, której byliśmy i jesteśmy w pełni lojalni. Lecz czy Państwo okazało się wobec nas lojalne?

 

Rozporządzenia ministra edukacji o zmniejszeniu liczby godzin nauki języka niemieckiego dotkną kilkadziesiąt tysięcy dzieci w Polsce i tylko w województwach opolskim i śląskim ok. 400 nauczycieli, którzy stracą pracę. Rafał Bartek, szef opolskiej organizacji mniejszości niemieckiej, zapytał więc ministra Rzymkowskiego: – Czy Pan przyjedzie do naszego regionu i wytłumaczy dzieciom, dlaczego będą miały mniej lekcji języka niemieckiego niż dzieci innych mniejszości ich języka? Czy Pan przyjedzie i wytłumaczy nauczycielom, świetnie wykształconym germanistom, że pracy dla nich zabraknie?

 

– Mam świadomość, że nauczyciele stracą pracę. Ja mam osobisty problem, bo moja żona jest dr nauk humanistycznych z zakresu literatury niemieckiej. Nie jestem w stanie jej tego wytłumaczyć, tym bardziej nie osobom, których nie znam. Mogę zapewnić, że jeśli Państwo jako zrzeszenie mniejszości zaprosicie ministra Czarnka, zrobię wszystko, aby pan minister przybył, bo ja nie jestem w stanie tego wytłumaczyć – oświadczył na to Tomasz Rzymkowski.

 

Po stronie mniejszości niemieckiej stanęli wszyscy przedstawiciele innych mniejszości i podkreślili, iż decyzja ministerstwa jest przejawem dyskryminacji i rodzi także w nich obawy.  – Naruszenie praw jednej grupy społecznej prowadzi do naruszenia praw drugiej grupy, a to prowadzi do wojny takiej jak teraz na Ukrainie. To są dalekie konsekwencji i rezultaty tych ziaren nienawiści. Nie zgadzam się na dyskryminację jakiejkolwiek mniejszości! – podkreślał Mirosław Skórka z mniejszości ukraińskiej.

 

Strona mniejszościowa Komisji zamierza przekazać wniosek do premiera, aby decyzją rządu uchylić rozporządzenia ministra edukacji ws. zmniejszenia środków i godzin nauczania języka niemieckiego.

Rudolf Urban

Show More