Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

“Kocham swoją pracę” (+zdjęcia)

Starosta strzelecki Józef Swaczyna otrzymał w miniony czwartek Federalny Krzyż Zasługi na wstędze. Został w ten sposób uhonorowany za swoje zaangażowanie na rzecz mniejszości niemieckiej, jak również na rzecz samorządu na Opolszczyźnie.

 

Zwyczajowo uroczystości wręczenia Federalnego Krzyża Zasługi odbywają się w Ambasadzie Niemiec lub jednym z Konsulatów Generalnych. Józef Swaczyna przyjął jednak swoje odznaczenie w opolskim Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczym Niemców w Polsce i to nie bez powodu. – Uhonorowanie zasłużonego członka mniejszości niemieckiej w tej instytucji, która nie tylko prezentuje historię Niemców w Polsce, ale także zaprasza do spojrzenia w przyszłość, miało po prostu sens – mówi Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

 

Generalkonsul Martin Kremer verleiht Józef Swaczyna das Bundesverdienstkreuz.
Foto: R.Urban

 

Laudacja

Rodzina, przyjaciele i współpracownicy przybyli do Opola, aby wraz ze starostą strzeleckim wziąć udział w uroczystości. Konsul generalny Martin Kremer w swojej laudacji na odznaczonego Federalnym Krzyżem Zasługi powiedział między innymi: – Zawsze i niestrudzenie zajmował Pan czołowe miejsce w kształtowaniu życia mniejszości niemieckiej zarówno w województwie opolskim, jak i w całym kraju. Dotyczy to zarówno zaangażowania w początkowym okresie, jak i różnych funkcji w opolskiej mniejszości niemieckiej i Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce.

 

 

Józef Swaczyna jest jednak najbardziej znany jako polityk samorządowy. Od 1999 roku jest członkiem rady powiatu strzeleckiego z ramienia mniejszości, a od 2004 roku nieprzerwanie pełni funkcję starosty. W ramach tej działalności przez kilka lat kierował też Śląskim Stowarzyszeniem Samorządowym i przewodniczy Konwentowi Starostów Województwa Opolskiego. – Jako starosta szczególnie zaangażował się Pan w utworzenie pierwszego gimnazjum z oddziałami polsko-niemieckimi. Ponadto działał Pan na rzecz poprawy jakości lekcji języka niemieckiego oraz zwiększenia ich liczby w szkołach podstawowych. W ten sposób przyczynił się Pan do poprawy szans młodego pokolenia Niemców i Polaków oraz dla rozwoju gospodarczego tego regionu – podkreślił konsul generalny Kremer i powiedział, że Federalny Krzyż Zasługi dla Józefa Swaczyny jest jednocześnie wyróżnieniem dla mniejszości niemieckiej i dowodem na znaczenie, jakie ta grupa narodowościowa odgrywa dla Republiki Federalnej.

 

Podziękowania

 

In seiner Rede bedankte sich Józef Swaczyna sowohl bei seiner Familie als auch seinen Mitarbeitern.
Foto: R.Urban

 

Sam Józef Swaczyna był podczas uroczystości wyraźnie wzruszony. W swoim wystąpieniu podkreślił przede wszystkim, że jest to dla niego szczególne wyróżnienie i uznanie dla jego wieloletniej pracy. – Chciałbym zatem z głębi serca podziękować tym, którzy widzieli moje ponad 30-letnie zaangażowanie na rzecz mniejszości niemieckiej – powiedział Swaczyna, podkreślając znaczenie swoich pracowników w Starostwie Powiatowym oraz wójtów i burmistrzów w gminach, bez których większość zamierzeń nie udałoby się zrealizować.

– Ale przede wszystkim dziękuję mojej żonie i dzieciom, którzy musieli to wszystko “ścierpieć”. Bardzo często przebywałem poza domem ze względu na liczne funkcje, ale kocham swoją pracę, która jest jednocześnie służbą na rzecz lokalnej społeczności – powiedział Józef Swaczyna.

 

Oppelns Vizemarschallin Zuzanna Donath-Kasiura
Foto: R.Urban

 

Wśród uczestników uroczystości była m.in. wicemarszałek województwa oplskiego Zuzanna Donath-Kasiura, która również podkreśliła rolę rodziny odznaczonego Krzyżem Zasługi, mówiąc, że za każdym wielkim mężczyzną stoi wielka kobieta. Zwracając się do Józefa Swaczyny, powiedziała: – Wszędzie podkreślasz, że nasz Heimat to jest nasza wspólna mała ojczyzna i tej ojczyźnie poświęciłeś swoje życie. Pokazałeś nam, jak być wiernym swojemu pochodzeniu, uczciwie o tym mówiąc, że jesteśmy Niemcami, osobami pochodzenia niemieckiego, Ślązakami i obywatelami Polski. I potrafimy to połączyć tak, by wszystkim wokół nas lepiej się żyło.

Z kolei Rafał Bartek, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń, ondiósł się także do miejsca wręczenia Krzyża – Centrum Dokumentacji i Wystaw. Wiele z tego, co jest tam prezentowane, również zostało zainicjowane przez Józefa Swaczynę. – Jest tu też oś czasu, która czeka na kolejne wpisy. Ty, Józefie, wniosłeś wielki wkład w kontynuację tej osi czasu – powiedział Rafał Bartek.

 

Nach der Feierlichkeit ein Gruppenfoto mit einigen Mitarbeitern und Weggefährten Foto: Rudolf Urban

 

Starosta strzelecki odebrał również gratulacje od swoich współpracowników ze starostwa, którzy przekazali mu w prezencie szezlong ogrodowy. – Warto w nim odpoczywać i snuć refleksje w weekendy, oczywiście o nas i naszym powiecie – powiedział zastępca Swaczyny Waldemar Gaida. A wójtowie gmin z powiatu podarowali staroście, którego nazwali swoim kapitanem, szablę.

Rudolf Urban

 

 

Show More