Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Coraz więcej ludzi mówi #niemaMowy

Kilka dni temu Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej rozpoczął akcję protestacyjną „niemaMowy” przeciw obcięciu subwencji na nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości. Coraz więcej ludzi wspiera młodzież i wrzuca swoje zdjęcia na portale społecznościowe..

 

„Jako Zarząd Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w Rzeczpospolitej Polsce pragniemy wyrazić stanowczy sprzeciw wobec decyzji Sejmu. W największym stopniu przez polityczne decyzje władz ucierpią dzieci i młodzież, ucząca się języka mniejszości w szkołach. W ten sposób odbiera się nam możliwość rozwoju, szanse oraz zagwarantowaną prawem swobodę nauki “języka serca””, czytamy na profilu facebookowym związku, który zainicjował akcję #niemaMowy. Każdy, kto chce zadeklarować w sposób symboliczny brak zgody na odbieranie środków na nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości może wykonać zdjęcie portretowe siebie z zakrytymi dłonią ustami, nałożyć czarno-biały filtr i opublikować takie zdjęcie wraz z hasztagami #niemaMowy #sprachlos na swoich mediach społecznościowych.

 

Der Oppelner SKGD-Vorsitzende Rafał Bartek.
Foto: facebook

 

Dziś, kilka dni po starcie akcji, coraz więcej zdjęć protestacyjnych pojawia się w mediach społecznościowych. Młodzież wspierana jest nie tylko przez członków mniejszości niemieckiej i innych narodowości. Swoje zdjęcia publikują także polscy politycy, jak posłowie Wanda Nowicka (Lewica) i Marek Krząkała (Koalicja Obywatelska) oraz deputowany do PE Łukasz Kohut (Wiosna).

 

 

 

 

 

Wsparcia udzielają także niemieccy politycy, m.in. posłowie do Bundestagu Dietmar Nietan (SPD) i Christoph de Vries (CDU) oraz pełnomocnik rządu federalnego ds. wysiedleńców i mniejszości narodowych prof. Bernd Fabritius.

 

 

 

 

ru

Show More