Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

W młodości siła

Europejski Rok Młodzieży zbliża się do końca. W całej UE w tym roku skupiono się na młodych ludziach – czy tak było również w przypadku mniejszości niemieckiej? Tak. Młodzi ludzie udowodnili to w minioną sobotę na swojej drugiej Gali Młodzieży i pokazali, co osiągnęli w ciągu ostatnich miesięcy i co ten czas dla nich znaczy.


Kończy się rok 2022, a tym samym nadchodzi zakończenie całorocznych projektów młodzieżowych: ELOm, Akademia, Jugendpunkt – każdy z tych programów opiera się na czymś innym, ale cel jest ten sam: zainteresować młodych ludzi mniejszością niemiecką.

– Szczególnie teraz, kiedy doświadczamy dyskryminacji jako mniejszość niemiecka, jeszcze ważniejsze jest pokazanie naszej młodzieży, że trzeba walczyć o swoją sprawę –mówi Weronika Koston, przewodnicząca Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej, i dodaje:– Poprzez różne programy oferujemy młodym ludziom możliwość samorozwoju, działania oraz kontaktu z językiem niemieckim. Musimy trzymać się razem, organizować atrakcyjne i integracyjne projekty i pokazywać pozytywny wizerunek młodych Niemców na zewnątrz.

Die Teilnehmer der Jugendprojekte konnten ihre Ergebnisse bei einem gemeinsamen Abend präsentieren.
Foto: Mattheus Czellnik

Aktywny rok
Galę rozpoczął ELOm. W jego szóstej edycji młodzi ludzie zostali przeszkoleni, aby stać się liderami, którzy potrafią samodzielnie wprowadzać swoje pomysły w życie i je realizować. W całej Polsce zorganizowano cztery projekty, które skupiały się na zdrowym odżywianiu, ruchu i stosunkach polsko-niemieckich. Po wręczeniu certyfikatów mowa była o ponad 100 absolwentach ELOm.

Z kolei Akademia to stosunkowo nowy projekt, którego druga edycja właśnie się zakończyła. Ale tu należałoby raczej powiedzieć: koniec to dopiero początek, bo projekt położył fundament pod polityczne, kulturalne i społeczne zaangażowanie uczestników w sprawy Niemców w Polsce.
Z kolei 16 Punktów Młodzieżowych zaprezentowało, jak poprzez swoje działania wzbudzają zainteresowanie językiem i kulturą niemiecką wśród młodzieży. Była to barwna mieszanka wycieczek, wieczorów gier i tiktoków.

Swoich reprezentantów miały też media młodzieżowe. „Antidotum” informowało poprzez kwartalnik i własną stronę na Facebooku o tematach, wydarzeniach i historiach, które były ważne dla zespołu redakcyjnego i warte przeczytania dla czytelników. Wręczono również nagrody dla najaktywniejszych dziennikarzy.
BJDM zrealizował w 2022 r. także wiele większych i mniejszych projektów, ale chyba najważniejszym była konferencja młodzieżowa na temat przyjaźni polsko-niemieckiej, a także ogłoszony na tę okazję konkurs, który Konrad Müller wygrał swoim filmem wideo. Na konferencji młodzieżowej uczestnicy sporządzili i podpisali także apel o budowanie mostów zamiast murów.

Na koniec przewodniczący VdG Rafał Bartek podkreślił, jak ważna dla mniejszości niemieckiej jest reprezentacja młodzieży. Według Bartka to właśnie młodzież tworzy widoczność w mediach i społeczeństwie większościowym i daje nadzieję.
Po oficjalnej gali odbyły się koncerty i afterparty z okazji święta BJDM, który w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia.

Andrea Polański

 

Show More