Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Zebranie roczne TSKN

W Zakrzowieu w gminie Polska Cerekiew odbywa się dziś zebranie sprawozdawczo-wyborcze Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. Głównym tematem w tym roku będą zapewne wybory, bo chodzi nie tylko o wybór nowego zarządu największej regionalnej organizacji mniejszości niemieckiej w Polsce, ale także o planowane na jesień wybory parlamentarne w Polsce, w których TSKN weźmie udział z własnym komitetem wyborczym.

 

Jahresversammlung der SKGD 2023
Foto: Rudolf Urban

 

W zebraniu rocznym członków mniejszości niemieckiej w województwie opolskim reprezentuje 150 delegatów. Wśród uczestników są także goście, m.in. konsul Niemiec w Opolu Peter Herr, pełnomocnik marszałka województwa ds. wielokulturowości Zuzanna Herud oraz wielu wójtów i burmistrzów.

 

Ostatnie lata

W sprawozdaniu za miniony rok i kończącą się kadencję zarządu, szef TSKN Rafał Bartek powiedział m.in. że nie można było sobie wyobrazić na początku tej kadencji, że będzie to tak burzliwy czas z wybuchem pandemii i od ubiegłego roku także wojną na Ukrainie. – Tym bardziej jestem wdzięczny wszystkim Państwu, a przede wszystkim członkom zarządu Towarzystwa, pracownikom biura towarzystwa, że zawsze potrafiliśmy reagować na trudności, zgłaszać propozycje zmian, a także wyznaczać nowe impulsy. Ale chciałbym też podziękować wszystkim, którzy nas w tym wspierali – powiedział Bartek, wymieniając niektóre ze zrealizowanych przez TSKN projektów. To m.in. obchody 30-lecia Towarzystwa, dofinansowany ze środków unijnych projekt “Opolski Senior” czy szereg publikacji, zwłaszcza w okresie pandemii.

 

“Nigdy też nie zrezygnowaliśmy z protestu przeciwko dyskryminacji i nie zrezygnujemy”,

 

powiedział Rafał Bartek, nawiązując do zmniejszenia liczby godzin języka niemieckiego jako języka mniejszości. W swoim sprawozdaniu przewodniczący TSKN podkreślił, że działania polskiego rządu są niezgodne z prawem, mniejszość niemiecka natomiast zarówno w kraju jak i na poziomie europejskim protestuje przeciwko tej decyzji. Wyraził również wdzięczność samorządowcom, którzy zdecydowali finansować naukę języka niemieckiego z własnych budżetów.

Do problemu nauczania języka niemieckiego odniósł się również poseł Ryszard Galla deklarując: – Nauczanie języka niemieckiego powróci do stanu poprzedniego. Albo minister edukacji pójdzie po rozum do głowy, albo samorządowcy i rodzice wygrają przed sądami, albo decyzja zapadnie przy urnach wyborczych.

 

Do delegatów zwrócili się również pełnomocnik rządu federalnego ds. wysiedlonych i mniejszości narodowych Natalie Pawlik, wicemaszałkini województwa opolskiego Zuzanna Donath Kasiura, konsul Niemiec w Opolu Peter Herr, duszpasterz mniejszości ks. Peter Tarlinski oraz Bernard Gaida, wiceszef Federalistycznej Unii Europejskich Narodowości.

 

Wybory wewnętrzne

 

Rafał Bartek ist alter und neuer Vorsitzender der SKGD.
Foto: Rudolf Urban

 

Następnie odbyły się wybory na przewodniczącego TSKN, do zarządu Towarzystwa, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego. Zgodnie z oczekiwaniami, Rafał Bartek został ponownie wybrany na przewodniczącego. Nie mając kontrkandydata otrzymał 110, 2 było przeciw jego kandydaturze i dwóch wstrzymało się od głosu. Po wyborach stary/nowy przewodniczący powiedział:

 

“Zawsze traktuję to jako wyzwanie i jestem wdzięczny za wsparcie, jakie od was otrzymuję. Dziękuję również, że nie było to 100% głosów na tak, ponieważ jako demokratyczne towarzystwo potrzebujemy również głosów krytycznych. Ta krytyka jest nam potrzebna, abyśmy mogli ostatecznie działać wspólnie.”

 

Jeszcze przed zebraniem delegatki Zuzanna Donath-Kasiura, Sylwia Kus i Joanna Hassa zwróciły się z apelem o wybieranie większej liczby kobiet na stanowiska funkcyjne w TSKN: „Potraficie równocześnie łączyć wiele funkcji: jesteście radnymi, przewodniczącymi, prowadzicie własne biznesy, troszczycie się o własne rodziny. Dlatego prosimy Was – kandydujcie i dajcie się wybrać! Potrzebujemy silnych kobiet, które mówią w języku niemieckim, mają swoją wizję Mniejszości Niemieckiej”, napisały autorki apelu i dodały na koniec: „Drogie Delegatki i drodzy Delegaci nie bójcie się głosować na kobiety doświadczone i sprawdzone w działaniu! Nie bójmy się wspierać siebie nawzajem! Tylko działając wspólnie, możemy wiele zmienić”.

 

Apel najwidoczniej trafił na podatny grunt, ponieważ po wyborach zarząd Towarzystwa składa się z 5 kobiet i 5 mężczyzn Przy tym Sylwia Kus, Zuzanna Donath-Kasiura, Róża Zgorzelska, Joanna Hassa, Ryszard Galla, Norbert Rasch Krzysztof Wysdak, Roman Kolek i Kryspin Cieplik byli już członkami zarządu przez ostatnie cztery lata lub dłużej. Nową członkinią zarządu została Aneta Knura-Zawada. Wieloletnia skarbniczka Edyta Gisman natomiast opuściła zarząd na własną prośbę. – Po 28 latach nadszedł czas, aby odejść, ale pozostanę delegatem i członkiem mniejszości niemieckiej i życzę nam wszystkim pozytywnej przyszłości pomimo obecnych burzliwych czasów – powiedziała Edyta Gisman w swoim pożegnalnym przemówieniu. Nowo wybrany zarząd TSKN na pierwszym posiedzeniu podzieli między siebie funkcje zastępców, skarbnika i sekretarza.

 

Der neue Vorstand der SKGD
Foto: SKGD

 

Z kolei komisję rewizyjną tworzą Ewelina Brol, Aneta Buczek, Natalia Jasik-Schulwitz, Anna Kasprzyk i Damian Hutsch a sąd koleżeński w TSKN –  Beata Fiola, Ilona Lenart, Jan Pankala, Harald Brol i Rudolf Urban.

 

Wybory parlamentarne

Podczas zebrania rocznego TSKN zainaugurowano również przygotowania do wyborów parlamentarnych jesienią 2023 r. Do tej pory mniejszość niemiecka zawsze uczestniczyła w wyborach parlamentarnych i wystawiała kandydatów do Sejmu i Senatu w województwie opolskim. Od 2007 roku mniejszość reprezentuje tylko jeden poseł – Ryszard Galla.

Mniejszość, jak oficjalnie ogłoszono na zebraniu delegatów, stawia sobie teraz za cel zdobycie dwóch mandatów do Sejmu.

 

“Mniejszość niemiecka nie ma bowiem żadnych zagwarantowanych miejsc w Sejmie, jak powszechnie utarło się w przekonaniu wielu ludzi. Uczciwie traktujemy nasze powinności i dlatego wystawiamy mocną listę 24 kandydatów do Sejmu”,

 

mówi Ryszard Galla i wskazuje na apel delegatów, w którym Mniejszość nie tylko zapowiada aktywną kampanię, ale także prosi członków i sympatyków o wsparcie.

Mniejszość przedstawiła na zebraniu pierwsze nazwiska spośród tych 24 kandydatów na posłów i podkreślono, że połowa osób na liście to będą kobiety. Jak już zapowiedział Rafał Bartek w wywiadzie dla Wochenblatt (nr 1625), czołowym kandydatem w wyborach do Sejmu będzie obecny poseł Ryszard Galla. Za nim uplasują się Rafał Bartek i Zuzanna Dpnath-Kasiura. A hasłem przewodnim kampanii wyborczej będzie słowo „Dialog”. – Warszawa nie zna pojęcia dialog. Dobrze, żeby ten nasz regionalny dialog zaistniał także w Warszawie. Ale to uda się dopiero, jeżeli będziemy mieli w parlamencie swoich reprezentantów – powiedział Ryszard Galla.

W sprawie Senatu mniejszość zachowuje jednak wstrzemięźliwość i nie wiadomo, czy wystawi własnych kandydatów na trzy miejsca w Senacie z województwa opolskiego, czy też przystąpi do tzw. paktu senackiego. Przewiduje on, że partie opozycyjne (z wyjątkiem prawicowo-populistycznej Konfederacji) uzgadniają jednego wspólnego kandydata w każdym okręgu wyborczym.

Rudolf Urban

 

 

Show More