Władze TSKN zaprosiły przedstawicieli mniejszości niemieckiej na tradycyjne przyjęcie noworoczne w poniedziałek 9 stycznia. Było ono okazją do podsumowania minionego roku, ale także próbą spojrzenia na to, co czeka nas w roku 2023.
– Tu spotykają się lokalni politycy, którzy wywodzą się z mniejszości niemieckiej lub którzy wspierają mniejszość niemiecką w jej działaniach. My, lokalni politycy, potrzebujemy mniejszości niemieckiej, a mniejszość niemiecka potrzebuje nas, aby wspólnie przejść przez trudne czasy, takie jak teraz, związane z ograniczeniem godzin nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości – mówi Łukasz Jastrzembski, burmistrz Leśnicy. W swojej gminie dołożył dwie zabrane godziny z własnego budżetu. – Tu, na tym spotkaniu widzę, że nie tylko w mojej gminie trudno jest ogarnąć finanse i wszystkie sprawy, które przynoszą lata 2022 i 2023. Wszyscy jesteśmy w tej samej łódce – stwierdził burmistrz Leśnicy.
Również Michał Golenia zabezpieczył dwie brakujące lekcje języka niemieckiego dla uczniów w swojej gminie Murów. – W 2023 r. czekają nas, burmistrzów, mniejsze pieniądze i jeszcze więcej zadań, ale nadal będę się starał zrobić jak najwięcej dla mieszkańców – mówi Michał Golenia i z nadzieją patrzy na 2023 r. – Ceny w budownictwie ustabilizowały się, trzy tygodnie temu węgiel, który gminy niedawno zaczęły sprzedawać, kosztował jeszcze ok. 3000 zł. Oferty, które uzyskaliśmy w ubiegłym tygodniu, opiewają na 2270 zł. Mam nadzieję, że inflacja też przestanie rosnąć – mówi Golenia.
Rafał Kotarski, burmistrz Gorzowa Śląskiego, nie należy do mniejszości niemieckiej. Mimo to zabezpieczył w swojej gminie środki na dodatkową lekcję języka niemieckiego jako języka mniejszości. – Jedna godzina tygodniowo to stanowczo za mało, by porządnie nauczyć się języka. W mojej gminie niestety finansowo mogliśmy sobie pozwolić tylko na jedną godzinę więcej w tygodniu, ale przynajmniej tyle mogłem zrobić – mówi burmistrz Gorzowa Śląskiego.
Dyskryminacja uczniów uczących się języka niemieckiego jako języka mniejszości była głównym tematem wszystkich przemówień wygłoszonych podczas przyjęcia. Rafał Bartek, przewodniczący TSKN, podziękował wszystkim działaczom mniejszości niemieckiej za działalność w 2022 r. i poprosił o więcej w nadchodzących dwunastu miesiącach. – Każda aktywność jest ważna. Proszę, kontynuujcie i nie krępujcie się poklepać po ramieniu innych, którzy się angażują, i powiedzieć im, że dobrze robią. Bo takie proste słowa otuchy, pochwały, dają nam siłę do dalszego działania. Jakże często ich nam jednak brakuje, mnie też – przyznał otwarcie Rafał Bartek. Tekst jego wystąpienia można znaleźć na stronie www.skgd.pl
Manuela Leibig