W tym roku kontynuowany jest projekt teatralny Jugendbox dla młodzieży z mniejszości niemieckiej. Od teraz młodzi ludzie w wieku od 12 do 20 lat z całej Polski mogą się zgłaszać, aby w ośmiu zespołach teatralnych samodzielnie tworzyć niemieckojęzyczne spektakle, odbywać próby i wystawiać je na festiwalu filmowym. Po występach jury złożone z ekspertów wybiera najlepszy utwór.
W ostatnich latach projekt młodzieżowy odniósł już więcej niż sukces: w kilku grupach młodzi ludzie z bardzo różnych kategorii wiekowych opracowali niemieckojęzyczną sztukę podczas regularnych spotkań grupowych i przeprowadzili próby inscenizacji. Wyobraźnia dzieci i młodzieży nie ma granic. Od dramatu po komedię, kabaret i musical – dla młodych aktorów wszystko jest możliwe.
Ponadto scenografia, inscenizacja i wreszcie reklama spektaklu są projektowane przez samych uczestników. Ponieważ wszystko odbywa się w języku niemieckim, młodzi ludzie otrzymują również pomoc w zakresie kreatywnego pisania i gry aktorskiej. Rezultat jest ostatecznie prezentowany na festiwalu filmowym przed jury złożonym z ekspertów. Jury decyduje następnie o najbardziej kreatywnych i najlepszych występach, które na koniec otrzymują również nagrodę.
– Szczególnie ważne jest dla mnie to, jak rozwijają się młodzi ludzie – jak stają się pewni siebie, na jakich wspaniałych ludzi wyrastają i jak Jugendbox może nawet pomóc w tym rozwoju – wyjaśnia koordynator projektu Sebastian Gerstenberg. Zawsze wspaniale jest widzieć, że każde dziecko znajduje swoje miejsce w grupie. Niezależnie od tego, czy chodzi o technologię oświetleniową, kreatywne pisanie, czy bycie na scenie – w końcu każdy naprawdę wniósł coś do spektaklu, podkreśla Gerstenberg.
Sebastian Gerstenberg: – Szczególnym wydarzeniem jest dla mnie zawsze obserwowanie, jak rozwijają się młodzi ludzie.
Po raz drugi ponadregionalne warsztaty trwające kilka dni odbędą się również w Lidzbarku Warmińskim podczas letnich wakacji. Przez cały tydzień uczestnicy z różnych regionów będą wspólnie pracować nad swoim dramatem. Oprócz ćwiczeń teatralnych z ekspertami i artystami z regionu planowane są również różne zajęcia rekreacyjne. Lidzbark Warmiński został wybrany jako lokalizacja, ponieważ jest tu wiele niemieckiej historii, którą uczestnicy mogą odkrywać, np. spotykając się z przedstawicielami lokalnej mniejszości niemieckiej. Pod koniec tygodnia trwania projektu zostanie nakręcony krótki film, który będzie można pokazać w odpowiednich grupach młodzieżowych.
Cały projekt ma na celu zapewnienie dzieciom i młodzieży kreatywnego doświadczenia na scenie i wokół niej. Ponadto różne pokolenia mniejszości niemieckiej mogą się poznać i nawiązać kontakty na potrzeby przyszłych działań.
Rejestracja jest już możliwa pod adresem e-mail koordynatora projektu Sebastiana Gerstenberga: sgerstenberg@poczta.onet.pl
Annemarie Zertisch