Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Młodzi Bawarczycy w dialogu

Delegacja młodych liderów z Bawarii odwiedziła pod koniec maja Opole. W ramach programu “Polska i Niemcy z perspektywy młodego pokolenia” Fundacji Hannsa Seidla  młodzi ludzie spotkali się z lokalnymi osobistościami ze świata polityki i nauki.

 

Program skierowany był do młodych, zaangażowanych ludzi, którzy aktywnie działają w swoich lokalnych społecznościach w Bawarii: czy to jako członkowie rad miejskich i gminnych, studenci, stypendyści Fundacji Hannsa Seidla czy liderzy projektów. Grupa chciała skupić się bardziej na stosunkach polsko-niemieckich i zaangażowaniu młodych ludzi w sprawy lokalne i politykę.

 

Mniejszość niemiecka

Bawarczycy interesowali się również mniejszością niemiecką. Oprócz spotkań z posłem Ryszardem Gallą czy dyrektorem Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej Lucjanem Dzumlą, szef VdG i przewodniczący opolskiego sejmiku Rafał Bartek przybliżył im rolę mniejszości w województwie opolskim. Mniejszość odegrała ważną rolę w tworzeniu koalicji w sejmiku po ostatnich wyborach, a znajomość języka niemieckiego wśród mieszkańców jest również bardzo ważnym atutem regionu dla inwestorów z Niemiec – powiedział Bartek.

 

Die jungen Bayern trafen sich u.a. mit dem Vorsitzenden des Oppelner Sejmiks Rafał Bartek.
Foto: Andrea Polański

 

Dr Markus Ehm, szef Projektu Regionalnego Europa Środkowa Fundacji Hannsa Seidla, mówi, że temat Niemców w Polsce był dla wielu nowy, ale właśnie dlatego spotkał się z dużym zainteresowaniem. – To, co szczególnie dziś zauważyliśmy, to fakt, że nadal istnieje duża różnica między mniejszością niemiecką a Ślązakami. Dotyczy to ludzi na stosunkowo niewielkim obszarze, ale z niemieckiego punktu widzenia nie pomyślelibyśmy, że oprócz mniejszości niemieckiej istnieje tu również silna regionalna tożsamość śląska. To było bardzo interesujące dla naszej grupy – mówi Markus Ehm.

 

Bei der Debatte ging es um Themen, die die jungen Menschen bewegen. Foto: Andrea Polański

 

Wymiana z polską młodzieżą

Zwieńczeniem programu w Opolu był panel dyskusyjny w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego z udziałem przedstawicieli Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego oraz gości z Bawarii. W programie znalazły się kwestie dotyczące wzajemnego postrzegania się młodzieży obu krajów, ale także problemy młodego pokolenia po obu stronach Nysy i Odry. Perspektywę niemiecką reprezentował Severin Hirmer (CSU), członek rady gminy Weiherhammer. Tobiasz Gajda, sekretarz Platformy Obywatelskiej (PO) w Opolu, przemawiał w imieniu polskiej młodzieży, a Konrad Müller, asystent posła Ryszarda Galli, przedstawił punkt widzenia młodych Niemców w Polsce.

 

Severin Hirmer (2.v.l.), Mitglied des Gemeinderates Weiherhammer, vertrat die deutsche Perspektive. Für die die polnische Jugend sprach Tobiasz Gajda (3.v.l.), Sekretär der Bürgerplattform (PO) in Oppeln, und wiederum Konrad Müller (4.v.l.), Assistent des Abgeordneten Ryszard Galla, stellte die Sicht der jungen Deutschen in Polen dar.
Foto: Andrea Polański

 

– Dla nas młodzi ludzie są w centrum naszej pracy i chcemy ich zainspirować do wymiany – powiedział Markus Ehm. – Chcemy rozbudzić w nich zainteresowanie poprzez program dialogu i utorować im drogę do tego, by sami z siebie chcieli pogłębiać wymianę – dodał.

Panel dyskusyjny, po którym odbyła się debata, był dobrą okazją do rozmowy na tematy nurtujące młode pokolenie. Zbliżające się wybory w Polsce i nastroje polityczne wśród młodych ludzi, radykalizacja, inflacja, klimat, zmiany demograficzne, spadająca jakość życia – tematom nie było końca. Spotkanie było dla uczestników okazją do poznania innej perspektywy, pogłębienia wzajemnego zrozumienia i wspólnego spojrzenia w przyszłość.

Po wrażeniach w Opolu grupa udała się do Krakowa, gdzie dowiedziała się więcej m.in. o stosunkach polsko-żydowskich, polskiej polityce zagranicznej i systemie partyjnym.

Andrea Polański

Show More