Delegacja młodych liderów z Bawarii odwiedziła pod koniec maja Opole. W ramach programu “Polska i Niemcy z perspektywy młodego pokolenia” Fundacji Hannsa Seidla młodzi ludzie spotkali się z lokalnymi osobistościami ze świata polityki i nauki.
Program skierowany był do młodych, zaangażowanych ludzi, którzy aktywnie działają w swoich lokalnych społecznościach w Bawarii: czy to jako członkowie rad miejskich i gminnych, studenci, stypendyści Fundacji Hannsa Seidla czy liderzy projektów. Grupa chciała skupić się bardziej na stosunkach polsko-niemieckich i zaangażowaniu młodych ludzi w sprawy lokalne i politykę.
Mniejszość niemiecka
Bawarczycy interesowali się również mniejszością niemiecką. Oprócz spotkań z posłem Ryszardem Gallą czy dyrektorem Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej Lucjanem Dzumlą, szef VdG i przewodniczący opolskiego sejmiku Rafał Bartek przybliżył im rolę mniejszości w województwie opolskim. Mniejszość odegrała ważną rolę w tworzeniu koalicji w sejmiku po ostatnich wyborach, a znajomość języka niemieckiego wśród mieszkańców jest również bardzo ważnym atutem regionu dla inwestorów z Niemiec – powiedział Bartek.

Foto: Andrea Polański
Dr Markus Ehm, szef Projektu Regionalnego Europa Środkowa Fundacji Hannsa Seidla, mówi, że temat Niemców w Polsce był dla wielu nowy, ale właśnie dlatego spotkał się z dużym zainteresowaniem. – To, co szczególnie dziś zauważyliśmy, to fakt, że nadal istnieje duża różnica między mniejszością niemiecką a Ślązakami. Dotyczy to ludzi na stosunkowo niewielkim obszarze, ale z niemieckiego punktu widzenia nie pomyślelibyśmy, że oprócz mniejszości niemieckiej istnieje tu również silna regionalna tożsamość śląska. To było bardzo interesujące dla naszej grupy – mówi Markus Ehm.

Wymiana z polską młodzieżą
Zwieńczeniem programu w Opolu był panel dyskusyjny w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego z udziałem przedstawicieli Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego oraz gości z Bawarii. W programie znalazły się kwestie dotyczące wzajemnego postrzegania się młodzieży obu krajów, ale także problemy młodego pokolenia po obu stronach Nysy i Odry. Perspektywę niemiecką reprezentował Severin Hirmer (CSU), członek rady gminy Weiherhammer. Tobiasz Gajda, sekretarz Platformy Obywatelskiej (PO) w Opolu, przemawiał w imieniu polskiej młodzieży, a Konrad Müller, asystent posła Ryszarda Galli, przedstawił punkt widzenia młodych Niemców w Polsce.

Foto: Andrea Polański
– Dla nas młodzi ludzie są w centrum naszej pracy i chcemy ich zainspirować do wymiany – powiedział Markus Ehm. – Chcemy rozbudzić w nich zainteresowanie poprzez program dialogu i utorować im drogę do tego, by sami z siebie chcieli pogłębiać wymianę – dodał.
Panel dyskusyjny, po którym odbyła się debata, był dobrą okazją do rozmowy na tematy nurtujące młode pokolenie. Zbliżające się wybory w Polsce i nastroje polityczne wśród młodych ludzi, radykalizacja, inflacja, klimat, zmiany demograficzne, spadająca jakość życia – tematom nie było końca. Spotkanie było dla uczestników okazją do poznania innej perspektywy, pogłębienia wzajemnego zrozumienia i wspólnego spojrzenia w przyszłość.
Po wrażeniach w Opolu grupa udała się do Krakowa, gdzie dowiedziała się więcej m.in. o stosunkach polsko-żydowskich, polskiej polityce zagranicznej i systemie partyjnym.
Andrea Polański