Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Kawa jako pomoc naukowa

Kurs w Olsztynku to coś dla każdego.

Nie jest łatwo po pracy przez trzy godziny uczyć się języka. Stowarzyszenie niemieckie w Olsztynku ma jednak dobre sposoby na to, aby ta nauka przynosiła efekty.

 

Dwunastego stycznia ruszył w Olsztynku kurs języka niemieckiego organizowany przez Stowarzyszenie do Pielęgnowania Dóbr Kultury Niemieckiej im. Emila von Behringa. To już trzeci kurs organizowany przez nowy zarząd, który sprawuje tę funkcje od czerwca 2015 r. Motorem jest Ryszard Eberhardt, zastępca przewodniczącego, który pierwszy kurs poprowadził osobiście.

 

Obecny kurs jest kontynuacją dwu poprzednich, więc poziom zaawansowania na nim jest wyższy niż na tamtych. Uczestniczy w nim 15 osób, w większości są to dotychczasowi kursanci. Połowa z nich to członkowie stowarzyszenia. A reszta?

 

– Reszta to ludzie z miasta, którzy chcą się uczyć niemieckiego. Jest wśród nich np. dyrektorka gimnazjum, zastępca przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Olsztynek. Nasze kursy cieszą się w mieście bardzo dobrą opinią, więc chętnych nie brakuje – zapewnia Ryszard Eberhardt.

 

Większość uczniów to ludzie w średnim wieku. Zapału do nauki mają mnóstwo. Uczą się pilnie i zajęć nie opuszczają. A te odbywają się w czwartki, zaczynają o godz. 17.30 i trwają 3 godziny zegarowe.

 

Prowadzi je młody germanista mgr David Śliżewski, urodzony i wychowany w Niemczech, który tam też zdawał maturę. Kursanci bardzo go chwalą, bo chociaż jest wymagający, prowadzi zajęcia w ciekawy sposób. David jest członkiem stowarzyszenia, podobnie jak jego dziadek.

 

Czy te trzygodzinne zajęcia dla ludzi, którzy pracują, są dużym obciążeniem?

 

– Są, ale kursanci mają zapewnione doskonałe warunki. Lekcje odbywają się w gimnazjum. Do dyspozycji mamy nowoczesny sprzęt audiowizualny, a dla wzmocnienia percepcji jest kawa i herbata – dodaje Ryszard Eberhardt.

 

Jest jeszcze jeden mocny atut olsztyneckiego kursu językowego. Finansuje go Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku. Kursanci jednak też za niego płacą – „aż” 1 zł za godzinę.

 

lek

Show More