Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Nie ma zgody

29 listopada przy bramie dawnego obozu Zgoda w Świętochłowicach stanęła makieta. Jego napis, mówiący o reżimach niemieckim i komunistycznym, wywołuje krytykę w środowiskach śląskich, a także wśród mniejszości niemieckiej i byłych ofiar.

Obóz Zgoda, który w czasie II wojny światowej był podobozem KL Auschwitz, a później obozem dla niemieckiej ludności cywilnej i nie tylko, można zlokalizować jedynie przez zachowaną bramę. Od lat brama ta jest centralnym punktem dla osób, które chcą upamiętnić powojenną tragedię Górnoślązaków.

 

 

29 listopada przed bramą stanęła makieta obozu jako pierwszy krok do stworzenia prawdziwego miejsca pamięci. Widniejący na niej napis spotkał się jednak z ostrą krytyką. Czytamy na makiecie: “Obóz dwóch totalitaryzmów – niemieckiego i komunistycznego”. Wraz z wieloma innymi osobami i instytucjami również mniejszość niemiecka w województwie śląskim ostro krytykuje zestawienie “niemiecki” i “komunistyczny”. „Nie zgadzamy się z jednostronnym przekazem. Jest to naszym zdaniem poważna manipulacją i profanacja pamięci ofiar. Terminologia przyjęta w tym przypadku jest konsekwencją przyjętej polityki historycznej i realizuje naszym zdaniem odgórnie przyjęte cele antagonizowania relacji polsko-niemieckich, jak również relacji polsko-europejskich” – czytamy w oświadczeniu TSKN województwa śląskiego (Jego pełna treść znajduje się TUTAJ)

Gerhard Gruschka, wieloletni rzecznik ofiar powojennego obozu, również wypowiedział się dla Wochenblatt.pl, zwracając uwagę, że makieta i postawione wcześniej tablice pamiątkowe mają teraz różną treść. Gruschka apeluje do osób odpowiedzialnych, by nie tworzyły niepotrzebnych przeszkód, które uczyniłyby upamiętnienie ofiar ciężarem (tekst jego komentarza znajduje się na stronie wochenblatt.pl).

ru

 

Gerhard Gruschka ist Sprecher der ehemaligen Zgodahäftlinge.

 

Całość komentarza Gerharda Gruschki czytaj tutaj:

Jako były więzień obozu Zgoda i były rzecznik ocalałych z obozu z radością przyjąłem wiadomość o planowanym odsłonięciu makiety tego miejsca, które od tego momentu stało się bardziej namacalne niż tylko poprzez bramę. Uroczystość w dniu 29 listopada powitałem z wielką ulgą jako początek długo oczekiwanej realizacji godnego pomnika, adekwatnego do cierpienia i nieludzkiego sposobu śmierci więźniów.

Teraz jednak, z relacji uczestników uroczystości odsłonięcia oraz z informacji w lokalnych mediach dowiaduję się, że tego dnia w miejscu “Zgoda” panowała niezgoda.

Jest to tym bardziej przykre, że moim zdaniem kwestia prawidłowej nazwy dla dwóch faz obozu – podobozu Auschwitz i obozu UB – nie wydaje się w pierwszej kolejności dotyczyć uczczenia pamięci ofiar obozu. W przeciwnym razie zachowano by więcej staranności i szczerości w określeniu wzorcowego napisu. Napisowi, który niestety został już zrealizowany, bardzo wyraźnie brakuje równowagi i uczciwości.                                                                                

W debacie o satysfakcjonującym obie strony napisie na makiecie nie należy zapominać, że obecny napis na tej makiecie stoi w jawnej sprzeczności z napisem na tablicach pamiątkowych przed bramą obozu Zgoda, które powstały w 2009 roku w ramach konsultacji z “Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa” włącznie. 

Na makiecie obozu Zgoda widnieje napis: Obóz Dwóch Totalitaryzmów – Niemieckiego i Komunistycznego.

Napis na tablicach pamiątkowych brzmi: Ma on przypominać o ponad dwóch tysiącach ofiar nazistowskiej i komunistycznej tyranii, które straciły życie za tą bramą.

Odsłonięta 29 listopada makieta obozu na Zgodzie to pierwszy, długo oczekiwany i wytęskniony krok na drodze do parku pamięci “Zgoda-Miejsce Pamięci i Upamiętnienia”. Aby ten niezwykle ważny projekt zakończył się sukcesem, wzywam wszystkie osoby odpowiedzialne za jego realizację oraz wszystkie zaangażowane grupy społeczne do znalezienia w sprawie napisu na modelu rozwiązania, które będzie w stanie przywrócić harmonię niezbędną do jego powodzenia.

Jako osoba bezpośrednio dotknięta przez obóz i jako przedstawiciel ofiar obozu na Zgodzie, gorąco apeluję do wszystkich osób i władz zaangażowanych w projekt Parku Pamięci Zgoda, aby nie stwarzały niepotrzebnych przeszkód w jego realizacji, co w efekcie może stać się obciążeniem dla ludzi w Polsce i w Niemczech.

 

Show More