Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Krauzy czekają na degustację (+Video)

 

Pomimo trudnego roku 2020 DFK Kolanowice nie narzekało na nudę. Członkowie DFK przygotowali, przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Opolskiego oraz pod patronatem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, nietuzinkowy projekt pt. „Tak warzyły nasze omy”.

 

 

W ubiegłym roku odbyło się spotkanie organizacyjne, podczas którego zainteresowane gotowaniem osoby planowały, co podczas najbliższych czterech spotkań wszyscy razem będą gotować. Należy podkreślić, że w przedsięwzięciu uczestniczyły nie tylko panie, w projekt zaangażowali się również panowie i dzieci. Warsztaty podzielono tematycznie, było coś treściwego, na ząb, słodkie potrawy uwielbiane przez dzieci i przetwory do komory. Tych przetworów oraz bigosu z kiszonej kapusty mieli spróbować uczestnicy i członkowie koła w listopadzie na spotkaniu podsumowującym projekt. Niestety ze względu na obostrzenia wprowadzone w Polsce w związku z pandemią spotkanie to nie mogło dojść do skutku.

 

Warsztaty cieszyły się wielką popularnością, więc DFK postanowiło pójść za ciosem i aplikować o kolejną dotację – na wydanie publikacji.
Foto: TSKN

– Szkoda, było nam przykro. Zrobione przez nas przetwory nadal czekają i mamy nadzieję, że w niedługim czasie będziemy mogli wszyscy razem się spotkać i spróbować smaków z ubiegłego lata, które wspólnymi siłami udało nam się zrobić do krauzy i schować do komory, jak głosił temat naszego ostatniego spotkania – mówi Maria Stotko, skarbnik DFK Kolanowice. Po zakończeniu projektu wszyscy jego uczestnicy otrzymali broszurki i kalendarz z przepisami i pięknymi fotografiami potraw wykonanych podczas warsztatów.

 

 

Warsztaty cieszyły się wielką popularnością, więc DFK postanowiło pójść za ciosem i aplikować o kolejną dotację z Urzędu Marszałkowskiego Woj. Opolskiego, na wydanie publikacji. – Książka zawierająca przepisy kulinarne stanowi wartościową pamiątkę i trwałe podsumowanie naszego projektu. Zawarliśmy w niej znacznie więcej przepisów niż w cieszącym się ogromnym zainteresowaniem kalendarzu, którego pojedyncze egzemplarze zostały jako pamiątka w naszym archiwum – mówi Izabela Jasicka-Misiak, sympatyk DFK Kolanowice. – Oprócz przepisów, podanych w dwóch językach, polskim i niemieckim, wydana książka zawiera również rys historyczny naszej miejscowości. Znalazły się tu informacje dotyczące miejsc, w których rodziły się tradycje kulinarne w Kolanowicach. Mowa o młynie, który w XVIII wieku funkcjonował we wsi, o piekarni i masarni oraz słynnej karczmie u Mocigemby. W książce można przeczytać także, że realizacji naszego projektu przyświecała idea wspierania lokalnych produktów „Opolskie ze Smakiem”. Czujemy się zaszczyceni, że pan Antoni Konopka, członek Zarządu Województwa Opolskiego, skierował do nas w książce ciepłe słowa, podkreślił postawę i rolę DFK w Kolanowicach, mającą na celu pielęgnowanie tradycji przodków.

 

Publikacja jest darmowa, ukazała się w nakładzie 1000 sztuk, można się z nią zapoznać w wybranych bibliotekach powiatu opolskiego i w siedzibie TSKN. Szczególnie zainteresowani mogą ją otrzymać w siedzibie DFK w Kolanowicach.

 

Manuela Leibig

 

Show More