Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Kultura buduje mosty

Październik to dla mieszkańców Opolszczyzny miesiąc wyjątkowy. W Opolu oraz w innych miejscowościach regionu odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, przybliżające twórczość niemieckich oraz śląskich artystów, kompozytorów i pisarzy. Organizowane są koncerty, wystawy, spotkania, pokazy filmowe i teatralne oraz warsztaty. Są to imprezy zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci; dla melomanów, pasjonatów historii, a także dla amatorów dobrej zabawy. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Oficjalna inauguracja Dni Kultury tradycyjnie odbyła się podczas koncertu w Filharmonii Opolskiej, w piątkowy wieczór 4 października. Wśród publiczności, która szczelnie zapełniła salę, nie zabrakło działaczy i samorządowców z Mniejszości Niemieckiej. Przybyłych gości powitał przewodniczący TSKN i przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego Rafał Bartek: – Dla Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, jako głównego koordynatora i organizatora Dni Kultury, to corocznie wielkie święto. To również zaszczyt, że możemy przez cały miesiąc w różnych miejscach województwa spotykać się z kulturą i językiem niemieckim. (…) Jest to o tyle ważne, że żyjemy w czasach, gdy oferta kulturalna i edukacyjna jest bardzo bogata, a to, co związane z tradycją i osadzeniem w historii tej ziemi, coraz bardziej zaczyna umykać. Tymczasem wyróżnikiem naszego regionu pozostaje jego wielokulturowość i wielojęzyczność.

Cechą wyróżniającą nasz region pozostaje wielokulturowość i wielojęzyczność.

Przed koncertem głos zabrał również konsul Niemiec w Opolu Peter Herr, który zaprosił wszystkich do aktywnego uczestnictwa w tegorocznym święcie niemieckiej kultury.

Orkiestra pod batutą Niklasa Hoffmana zagrała utwory niemieckich mistrzów: Richarda Wagnera, Felixa Mendelssohna i Johannesa Brahmsa. Popis wirtuozerii dała Karolina Podorska, laureatka pierwszego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Jej niezwykły występ publiczność nagrodziła owacją na stojąco.

Prezes AGDM Bernard Gaida był obecny na otwarciu wystawy „Architektura ceglana”.
Foto: Archiwum Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego

Michael Ende i niekończąca się historia

Na wyprawę do baśniowego świata wyobraźni Michaela Endego zaprasza Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu. Postać słynnego pisarza i malarza przybliża wystawa „Michael Ende. Życie i twórczość w tekstach i obrazach” prezentowana w Małej Galerii przy ul. Piastowskiej 18. Do 19 października będzie można także, oprócz zwiedzania wystawy, wziąć udział w oprowadzaniu oraz warsztatach językowo-literackich (po uzgodnieniu terminu z organizatorami).

 

Śląskie historie

Przez cały październik w Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczym Niemców w Polsce będzie można oglądać wystawę „Znaki rodowych aspiracji. Śląskie historie z Padwą w tle” opracowaną przez Archiwum Państwowe w Opolu. Organizatorzy zapraszają do podróży w czasie i przestrzeni, której przewodnikami są nietuzinkowi bohaterowie ze Śląska, odbywający edukacyjne lub rycerskie wyprawy do założonego 800 lat temu uniwersytetu w Padwie. Uniwersytet padewski przyciągał szczególnie przyszłych lekarzy i prawników, a dyplom uczelni gwarantował szybki rozwój kariery oraz nierzadko awans związany z otrzymaniem szlachectwa. Johann von Dornau, lekarz i bibliotekarz na brzeskim zamku, Johann Georg III von Oppersdorff, twórca jednej z największych bibliotek na Górnym Śląsku, czy Georg Adam Franz von Gaschin, fundator murowanego kościoła na Górze Świętej Anny – między innymi te postaci i ich biografie są prezentowane na wystawie, która ukazuje też wpływy padewskiej Alma Mater na architekturę, sztukę i literaturę Śląska. Wystawa dostępna jest w językach polskim i niemieckim, wstęp na nią jest bezpłatny.

Orkiestra Filharmonii pod dyrekcją Niklasa Hoffmanna wykonała dzieła niemieckich mistrzów Ryszarda Wagnera, Feliksa Mendelssohna i Johannesa Brahmsa.
Foto: AB, Wochenblatt

Architektura ceglana na pobrzeżu Bałtyku

W regionie, w którym nie było żadnego surowca budowlanego oprócz gruboziarnistego kamienia polnego, już w XII w. powstawały monumentalne budowle sakralne i świeckie z czerwonej i żółtej cegły palonej. Ceglany krajobraz południowego pobrzeża Bałtyku jako wysokiej rangi europejski krajobraz kulturowy jest czymś więcej niż tylko atrakcją turystyczną dla gości z całego świata. Jego naukowa eksploracja wykracza poza współczesne granice państw. Historycy, historycy sztuki i badacze budownictwa podejmują przy tym intensywne starania na rzecz zachowania wspomnianych obiektów jako wspólnego dziedzictwa mieszkańców Europy. Na otwarciu wystawy, którą można zwiedzać do końca października, Thomas Konhaeuser, dyrektor Fundacji Kulturalnej Niemiec Wypędzonych na rzecz Nauki i Badań, wygłosił interesujący wykład o współpracy transgranicznej „Kultura buduje mosty w Europie”.

Gratka dla melomanów

Program Dni Kultury Niemieckiej zawiera również wiele koncertów. I tak 11 października w Domu Artysty w Głuchołazach wystąpią pianista Johannes von Ballstrem oraz flecistka Marianna Zwarg. 18 października w Pałacu w Kamieniu Śląskim koncert „Poruszające dźwięki” z towarzyszeniem fortepianu da Oskar Koziołek-Goetz. Na 20 października zaplanowany jest koncert Bialskiej Orkiestry z Andreą Rischką w Biedrzychowicach i przemarsz szlakiem murali, a 27 października w Muzeum Diecezjalnym w Opolu wystąpi Piotr Lempa. Dźwięki muzyki (choć całkiem innej) będą rozbrzmiewać również podczas odbywającego się 12 października w Krapkowicach Oktoberfestu, gdzie będzie można usłyszeć największe szlagiery niemieckiej muzyki rozrywkowej.

Wystawa „Znaki tęsknot rodzinnych” zaprasza w podróż w czasie i przestrzeni.
Foto: Archiwum Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego

Atrakcje dla najmłodszych

W piątek 25 października Centralna Biblioteka w Opolu przy ul. Szpitalnej 7a zaprasza dzieci na „Noc strachów”, a w sobotę 26 października na deskach Teatru Lalki i Aktora teatr z Koblencji zaprezentuje młodszej publiczności przedstawienie „Czerwony Kapturek”. Dla chętnych (wymagane zgłoszenie) Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu we współpracy z Biblioteką Austriacką przy ul. Piłsudskiego 5 zorganizuje w dniach 14–25 października prelekcję pod hasłem „Kompozytor Hymnu UE Ludwig van Beethoven”. Prezentacja przewidziana jest dla młodzieży w wieku 10–14 lat. Dla dzieci w wieku 6–10 lat przewidziane są warsztaty językowo-plastyczne „Krasnoludki z Kolonii” (WBP Opole – Biblioteka Austriacka), poświęcone krasnoludkom w niemieckich baśniach i podaniach.
To tylko niektóre z wydarzeń zorganizowanych w ramach Dni Kultury Niemieckiej.

Anita Baraniecka


Szczegółowy program znajduje się tutaj:

https://skgd.pl/2024/09/27/przedstawiamy-panstwu-program-21-dni-kultury-niemieckiej-na-slasku-opolskim/


Show More