Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Festiwal Kultury we Wrocławiu

 Dziś odbywa się VII Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej w Polsce we wrocławskiej Hali Stulecia. Na naszej stronie będziemy relacjonować to wydarzenie na żywo.

19.15

Nadszedł czas na gwiazdy wieczoru – Anna Carina Woitschack i Stefan Mross. Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej w Polsce kończy się właśnie ich koncertem. Na krótko przed ich występem rozmawialiśmy z Stefanem Mrossem i okazuje się, że ma on górno- i dolnośląskie korzenie, bo jego dziadek pochodzi z Katowic, a babcia z Görlitz.

Nadszedł czas na gwiazdy wieczoru – Anna Carina Woitschack i Stefan Mross. Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej w Polsce kończy się właśnie ich koncertem. Na krótko przed ich występem rozmawialiśmy z Stefanem Mrossem i okazuje się, że ma on górno- i dolnośląskie korzenie, bo jego dziadek pochodzi z Katowic, a babcia z Görlitz.

 

 


19.00

Niemal pod koniec festiwalu na scenę zaproszono dzisiejszego solenizanta. Swoje urodziny obchodzi były przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Bernard Gaida. Nie mogło więc zabraknąć małego prezentu i odśpiewania „Hoch soll er leben”.

 

Bernard Gaida feiert heute Geburtstag.
Foto: LN/LH

 


18.00

Wśród występujących artystów nie zabrakło także gości z Ukrainy. Zespół taneczny Palanok i chór Singende Herzen zaprezentowały niemieckie pieśni i tańce ludowe. Na festiwalu zbierano również datki dla grupy, które na koniec zostały przekazane zespołom przez VdG.

 

 


16.30

Uczestnicy Festiwalu Kultury zwiedzają stoiska informacyjne organizacji mniejszości niemieckiej oraz jej partnerskich organizacji. Nie zabrakło również stoisk instytucji niemieckich, wspierających mniejszość niemiecką w Polsce. Tradycyjnie wielkim zainteresowaniem cieszą się także punkty sprzedaży śląskiego kołacza.

 


 

15.00

Podczas debaty młodzieżowej „Młoda Europa 2022 – Wyzwania na przyszłość” poruszane były różne tematy. Omówiono wiele aspektów, od znaczenia języka w odniesieniu do własnej tożsamości po kryzys klimatyczny i dobrowolne zaangażowanie. Poszczególne segmenty przedstawiały filmy krótkometrażowe. Moderatorem debaty był prof. Tomasz Grzyb z Uniwersytetu SWPS. Organizatorem jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Celem było podkreślenie młodszego pokolenia i jego poglądów oraz umożliwienie mu ich zaprezentowania.

Podczas całego Festiwalu młodzież miała także swoje własne stoisko.

 


13.00

Krótko po godz. 13.00 rozpoczął się program kulturalny na scenie. Artyści mniejszości niemieckiej z całej Polski oraz goście z Niemiec występują przed uczestnikami Festiwalu Kultury.


 

12.00

 

 

Od hymnów Polski, Niemiec i Unii Europejskiej rozpoczęła się oficjalna część Festiwalu Kultury Mniejszości Niemieckiej we wrocławskiej Hali Stulecia.


W swoim powitalnym przemówieniu przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Rafał Bartek powiedział, że ważne jest, aby Niemcy w Polsce się tutaj spotykali, aby język i tradycje były obecne. Podkreślił jednak również obecną sytuację mniejszości niemieckiej w Polsce, zwłaszcza w dziedzinie oświaty. Od 1 września niemiecki jako język mniejszości jest nauczany w szkołach tylko przez jedną godzinę tygodniowo, a nie trzy, jak ma to miejsce w przypadku innych mniejszości. Tak więc mniejszość niemiecka jest dyskryminowana, a dzieje się to w samym środku Unii Europejskiej. Dlatego tak ważny jest powrót do poprzedniej normalności.

 

VdG-Vorsitzender Rafał Bartek
Foto: LN/LH

 

– Normalność, w której wszyscy są równi wobec prawa; normalność, w której Ukrainiec, Litwin, Słowak, Kaszub i Niemiec mają takie samo prawo do takiej samej liczby lekcji. Dlatego apeluję do polityków w Polsce, w Niemczech i w Unii Europejskiej – znajdźcie proszę pilnie rozwiązanie, aby żadne dziecko w XXI wieku, w centrum Unii Europejskiej, nie było pokrzywdzone z powodu swojego pochodzenia – powiedział Rafał Bartek.

 

Bundesbeauftragte für Aussiedlerfragen und nationale MInderheiten Natalie Pawlik
Foto: LN/LH

 

Wśród gości jest również Natalie Pawlik, Federalna Pełnomocnik ds. Przesiedleńców i Mniejszości Narodowych. Podkreśliła w swojej przemowie, że ​​rząd federalny jest świadomy swojej szczególnej odpowiedzialności za mniejszość niemiecką w Polsce. Znajduje to również odzwierciedlenie w kompleksowym wsparciu finansowym. – Wszyscy Państwo, członkowie mniejszości niemieckiej, jesteście otwartymi i zaangażowanymi ambasadorami niemieckiej kultury i stylu życia. Pielęgnując kulturę i obyczaje oraz używając język niemiecki wnosicie jednocześnie ważny wkład w społeczeństwo niemieckie i polskie. Także poprzez ten wielki Festiwal Kultury, który obejmuje wszystkie grupy społeczne, mniejszość niemiecka promuje pokojowe współistnienie ludzi w tym kraju. Dzięki znajomości kultury i języka naszych dwóch krajów członkowie mniejszości niemieckiej są naturalnymi budowniczymi mostów porozumienia – powiedziała Natalie Pawlik.

 

Der deutsche Btschafter Thomas Bagger
Foto: LN/LH

 

W swoim przemówieniu ambasador Niemiec w Warszawie Thomas Bagger podkreślił przede wszystkim, że rząd niemiecki wspiera mniejszość w jej staraniach o odzyskanie lekcji języka niemieckiego. „Wśród partnerów są wyzwania i konflikty. Obejmuje to również dyskryminację mniejszości niemieckiej poprzez jednostronne ograniczenie nauczania języka, co dotyczy tylko mniejszości niemieckiej. Ten krok jest nie tylko poważny, ale przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. To krzywdzi dzieci, ale tą polityką polski rząd wyrządza też wielkie szkody Polsce i idei europejskiej. Rozumiem Pastwa oburzenie z tego powodu i mogę tylko powiedzieć, wraz z Panią Pawlik, że jesteśmy świadomi tego problemu i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby nie pozostało to ostatnie słowo, i że znajdziemy lepsze rozwiązanie” – powiedział Thomas Bagger.

 

Sejm-Abgeordneter Ryszard Galla
Foto: LN/LH

 

Zaś poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla stwierdził: – Jeżeli ktoś zapyta Was, czym jest Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej w Polsce, to należy odpowiedzieć, że jest on w pierwszej kolejności płaszczyzną, na której nasze narody, Polacy i Niemcy, jednoczą się i otwierają dla siebie drzwi, dzieląc się bogactwem swojej kultury. Cieszę się, że dzięki Festiwalowi jest to możliwe.

Oppelns Vizemarschallin Zuzanna Donath-Kasiura mit dem Vertreter des niederschlesischen Marschalls Krzysztof Bramorski
Foto: LN/LH

 

Wicemarszałkini województwa opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura natomiast dodała: – Pielęgnujmy naszą tożsamość, nie bójmy się uczyć i używać naszego języka – języka niemieckiego, bo on jest częścią nas i ziemi na której mieszkamy, motorem wzrostu gospodarki, daje pracę, ale przed wszystkim jest kluczem do naszej kultury. Tej kultury, którą tu dzisiaj chcemy się dzielić jak chlebem, bo kultura to pokarm dla duszy i umysłu.

 

Patronat honorowy nad Festiwalem Kultury objęli prezydenci Polski i Niemiec Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier. Obaj skierowali do uczestników Festiwalu listy. „Wierni swoim korzeniom, pielęgnując własne tradycje i obyczaje, wnoszą Państwo kulturalny wkład w życie naszego państwa, a codzienną pracą i społecznym zaangażowaniem przyczyniają się do rozwoju i sukcesu tych polskich regionów, w których mniejszość niemiecka współtworzy lokalną wspólnotę”, napisał Andrzej Duda. Frank-Walter Steinmeier natomiast podkreślił: „Festiwal Kultury to spotkania, dialog i porozumienie. Szczególnie w czasach
stawiających nas przed nowymi, globalnymi wyzwaniami, w których doświadczamy
izolacji, wykluczenia oraz brutalnej wojny napastniczej w centrum Europy, szczególnie w tym właśnie czasie potrzebna jest nam łącząca siła kultury”.

 

Zu Beginn gab es traditionell Blasmusik.
Foto: LN/LH

 

Od godz. 13.00 na scenie występują grupy kulturalne mniejszości niemieckiej z całej Polski jak i goście z Niemiec oraz Ukrainy, a organizacje mniejszości i partnerzy współpracujący z nimi zapraszają do swoich stoisk informacyjnych.


 

10:00

Modlitwą ekumeniczną rozpoczął się VII Festiwalu Kultury Mniejszości Niemieckiej w Polsce. Katolicy i protestanci zebrali się we wrocławskiej katedrze i modlili się za…

W swoim podziękowaniu ewangelicki biskup Waldemar Pytel stwierdził, że spotkanie katolików i protestantów, Niemców i Polaków jest przykładem jedności w różnorodności. To żywe porozumienie.

Nabożeństwo odbyło się w języku niemiecko-polskim, a muzykę zapewniła orkiestra dęta z Chrząstowic oraz chór DFK z Kątów Opolskich.

Program w Hali Stulecia rozpocznie się o godzinie 12.00.

 

 

Show More