Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Sztuka dla najmłodszych

Muzeum Narodowe we Wrocławiu organizuje w swoich czterech oddziałach wakacyjny program dla dzieci. Za 5 zł dzieci w wieku od sześciu do dwunastu lat mogą poznawać świat sztuki od przeszłości do współczesności i tworzyć własne dzieła.

W świat sztuki i artystów wprowadzają młodych ludzi: Izabela Trembałowicz-Chęć, Karolina Rzepka, Sławomir Ortyl i Michał A. Pieczka. Ten ostatni również w języku niemieckim.

Zaszczepia w młodych zwiedzających miłość do śląskiej sztuki: Michał A. Pieczka

Michał A. Pieczka jest historykiem sztuki i muzykiem, mówi, że Wrocław to jego ulubione miasto na świecie. Jego dziadek Paul Kapitza, który pochodził z górnośląskich Gąsiorowic (Gonschiorowitz), już wcześniej wybrał Wrocław na swoje przybrane miasto. – Przyjechał do Wrocławia po wojnie z powodów zawodowych i tu został – opowiada Pieczka. Dziadek Kapitza znał jednak dobrze miasto, „bo był tu już jako dwunastoletni chłopiec i mógł podziwiać jego piękno”, relacjonuje muzealny edukator, który teraz przekazuje swoją miłość do śląskiej metropolii i śląskiej sztuki. – Aspekty śląskie odgrywają główną rolę w naszym muzeum, ponieważ pokazujemy sztukę śląską od średniowiecza do początku XX w. – mówi. Ważne jest dla niego, aby młodzi zwiedzający zdawali sobie sprawę z tego, „jak historia Śląska łączy się z teraźniejszością i nową sztuką, która powstaje dzisiaj”.

Pieczka zaprezentował niedawno wraz ze Sławomirem Ortylem i Grzegorzem Wojturskim wystawę, w której udzielił głosu młodym ludziom. Zestawili oni 70 dzieł z kolekcji Muzeum Narodowego i stworzyli teksty, których celem było pokazanie, jak młodzież rozumie dziś dawnych mistrzów. – Byli to licealiści, którzy często odwiedzali nasze muzeum i brali udział w dyskusjach o dawnych mistrzach, malarstwie, rzeźbie i sztukach dekoracyjnych. Na wystawie opowiadali o emocjach i uczuciach, jakie budzi w nich dawna sztuka – objaśnia Pieczka.

Teraz intensywnie przygotowuje się do sierpnia, bo już 21. wprowadzi młodych zwiedzających w świat dalekowschodnich masek, 23. będzie na tropie dzikich zwierząt w dawnej sztuce japońskiej, a 28. wspólnie ze zwiedzającymi złoży własne suzuribako, czyli pudełko do pisania, jakiego używano w XV i XVI w. Ceramika japońska będzie tematem 30 sierpnia, co będzie również okazją do włączenia śląskiej tradycji ceramicznej.

Rozbudza poczucie estetyki u najmłodszych: Sławomir Ortyl
Zdjęcia: K. Kandzia

Informacje o innych wakacyjnych wydarzeniach dla dzieci w Muzeum Etnograficznym, Pawilonie Czterech Kopuł i Rotundzie (ul. Purkyniego 11) można znaleźć na stronie mnwr.pl/wakacje-w-muzeum.

Show More