Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Życie jest dążeniem

 

To naprawdę wstyd, że we Wrocławiu nie ma ulicy Auguste Schmidt. Bo przyszła nauczycielka, pisarka i działaczka Auguste Schmidt, urodzona we Wrocławiu 3 sierpnia 1833 roku, to jedna z najwybitniejszych córek Dolnego Śląska. Była prawdziwym multitalentem.

 

Trzeba wszakże na wstępie powiedzieć, że Auguste miała szczęście. Jej ojciec był pruskim kapitanem artylerii i był na tyle zamożny, że zapewnił jej i jej siostrom dobre wykształcenie. Auguste najpierw uczęszczała do seminarium nauczycielskiego w Poznaniu, a następnie pracowała w prywatnej szkole na Górnym Śląsku. Była jedyną nauczycielką przedmiotów ścisłych w Szkole im. św. Marii Magdaleny we Wrocławiu. Później została dyrektorką wyższej prywatnej szkoły dla dziewcząt (Latzelsche höhere Privattöchterschule) w Lipsku. W pracy pedagogicznej i w zaangażowaniu społecznym wspierały ją siostry, które w międzyczasie owdowiały i zamieszkały wraz z nią. Na początku sierpnia 1864 roku Auguste Schmidt poznała w Lipsku starszą o 14 lat Luise Otto-Peters. Z Luise łączyła ją przyjaźń i wspólne zaangażowanie, które trwało 30 lat.

 

Auguste Schmidt
Grafik: Krzysztof Stręcioch

Auguste Schmidt szczególnie leżała na sercu kwestia edukacji kobiet. 7 marca 1865 roku wygłosiła swój pierwszy publiczny wykład pt. „Życie jest dążeniem”, w którym mówiła o swoim pragnieniu założenia stowarzyszenia edukacyjnego dla kobiet. Stało się to 16 października 1865 roku: w tym dniu Auguste Schmidt, Louise Otto-Peters i Henriette Goldschmidt założyły Powszechny Niemiecki Związek Kobiet. Domagały się prawa kobiet do równej edukacji i równych szans na rynku pracy. W późniejszym okresie Auguste Schmidt uczestniczyła również w zakładaniu Stowarzyszenia Niemieckich Nauczycielek i Wychowawczyń.

Walka o prawa kobiet nie pozostawiała Auguste wiele czasu na rozwijanie innego talentu, jakim była twórczość poetycka. W 1868 roku opublikowała nowelki „Tausendschönchen” i „Veilchen”, a w 1895 roku ukazało się jej opowiadanie „Aus schwererer Zeit”. Auguste Schmidt zmarła 10 czerwca 1902 roku w Lipsku. Została pochowana obok swojej przyjaciółki Luise Otto-Peters. Na nagrobku napisano: „Ukochanej przywódczyni, wielkiemu człowiekowi! Powszechny Niemiecki Związek Kobiet”.

Anna Durecka

 

Publikacja „Superbohaterowie Śląska” została wydana przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i sfinansowana przez Instytut Goethego w Krakowie. Można ją pobrać bezpłatnie na stronie www.haus.pl

Show More