Przypadł mi w udziale zaszczyt kierowania zespołem redakcyjnym Waszego ulubionego tygodnika. Nie wszyscy lubią zmiany – u większości ludzi wywołują one nieprzyjemny stres i napięcie. Wiadomo: to, co stare, jest jednocześnie znajome i bezpieczne. Jednak świat ma to do siebie, że nie chce stać w miejscu. Jak mawiał ktoś mądry, jedyne, co jest w życiu stałe, to zmiana. Podążając za dynamiką obecnych czasów, my również ewoluujemy. Chcemy jeszcze lepiej niż dotychczas odpowiadać na oczekiwania czytelników.
Z upływem lat zmienia się grupa naszych odbiorców. Dla niektórych tygodnik „Wochenblatt.pl” nadal jest ukochanym czasopismem, niektórzy jednak, zwłaszcza młodzi, przestają sięgać po papierowe wydanie gazety. Właśnie z myślą o młodszych czytelnikach będziemy dokonywać w tygodniku pewnych zmian. Będzie to jednak ewolucja, a nie rewolucja. Zmieniać będziemy się stopniowo, będąc uważni na Państwa głosy i potrzeby. Z pewnością już niebawem zwiększymy udział nowoczesnych technologii cyfrowych w procesie wydawania naszego czasopisma, ale nie zrezygnujemy z publikowania tradycyjnej, papierowej gazety. Będziemy wprowadzać nowe rubryki i nowe tematy, a jednocześnie nie pozbawimy Państwa tych treści, które cieszą się dużym odzewem i są chętnie czytane. Będziemy słuchać wszystkich głosów i opinii, bo nadal chcemy pozostać Waszym ulubionym czasopismem.
W bieżącym wydaniu jak zwykle wiele ciekawych tekstów. Zachęcamy do lektury wywiadu z przewodniczącym VdG oraz opolskiego TSKN-u Rafałem Bartkiem, który po powrocie z kongresu FUEN w Niemczech podzielił się z nami spostrzeżeniami i refleksjami na temat sytuacji mniejszości narodowych w Europie. W ramach cyklu „Vergessenes Erbe” tym razem zapraszamy do Goczałkowic-Zdroju, jednej z dwóch miejscowości uzdrowiskowych w województwie śląskim. Poza tym w numerze jak zwykle dużo informacji o kulturze, o tym, co się dzieje w kołach DFK i innych organizacjach mniejszości niemieckiej, a także o wydanych właśnie przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Opolu materiałach do nauczania przedmiotu historia i kultura mniejszości niemieckiej. A na deser wizyta w „dyniowym ogrodzie” ilustrowana fantastycznymi zdjęciami. Bo dynie są bardzo fotogeniczne!
Z serdecznymi pozdrowieniami i życzeniami wszystkiego dobrego na przyszłość
redaktorka naczelna
Anita Baraniecka-Kozakiewicz