Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Lisner przejął polską markę

Firma Lisner Holding, należąca do niemieckiego koncernu spożywczego Theo Müller, przejęła część aktywów Grupy Graal – polskiego lidera na rynku konserw rybnych. Cały proces trwał półtora roku, a zielone światło dla finalizacji transakcji dał pod koniec minionego miesiąca Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dzięki temu można było dopiąć wszelkie formalności.


Należy w tym miejscu przypomnieć, że Lisner na polskim rynku działa od ponad trzech dekad i od pewnego casu interesował się przejęciem aktywów Grupy Graal. Jak się okazało, niemieckiemu koncernowi plany te udało się sfinalizować w ostatnich dniach listopada 2024 r., kiedy ogłoszono zakończenie procesu przejęcia większości biznesu należącego wcześniej do Grupy Graal. Władze LIsner Holding w specjalnym komunikacie informują, że transakcja ta stanowi kluczowy krok w długofalowej strategii umocnienia pozycji rynkowej firmy.

Teraz czas na Lisnera.
Foto: www.hurtidetal.pl

Lisner nabył 100% akcji

Wieści o planowanym przez Lisnera zakupie Graala pierwszy raz pojawiły się w lutym ubiegłego roku, a około miesiąca później wniosek o zgodę na transakcję został złożony do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który z kolei we wrześniu bieżącego roku wydał pozytywną decyzję. Efekt? 29 listopada 2024 r. kontrolę nad spółką Graal SA, za pośrednictwem Greenwich Investments, przejął Lisner, nabywając 100% akcji. W wyniku umowy właściciele Grupy Graal pozbywają się segmentu działalności obejmującej produkcję i sprzedaż ryb w puszkach, dań gotowych oraz marynat. „Połączenie doświadczenia i osiągnięć Lisnera oraz Graala pozwoli nam wzmocnić pozycję na rynku i poszerzyć ofertę, jeszcze skuteczniej dostosowując ją do wymagań klientów. Jednocześnie ta transakcja symbolicznie zamyka ważny i długi etap w historii obu firm, otwierając nowy rozdział – wspólnego rozwoju” – czytamy w komunikacie firmy Lisner.

Wieści o planowanym przez Lisnera zakupie Graala pierwszy raz pojawiły się w lutym ubiegłego roku, a około miesiąca później wniosek o zgodę na transakcję złożony został do Urzędu Ochrony Konkurencji o Konsumentów, który z kolei we wrześniu bieżącego roku wydał pozytywną decyzję.

Nie stracić na reputacji

Warto w tym miejscu podkreślić, że kierownictwo niemieckiej firmy zapewnia, że zależy jej na kontynuacji współpracy z zaufanymi dostawcami i partnerami, aby razem dostarczać jakościowe produkty i nie stracić nic na reputacji. Wszystko wskazuje, że tak się stanie, ponieważ Lisner bardzo udanie działa w Polsce od 1991 r., należąc do ogólnoeuropejskiego koncernu spożywczego stanowiącego grupę kapitałową kontrolowaną przez grupę Theo Müller z siedzibą w Luksemburgu. W Polsce główna siedziba Lisnera oraz zakład produkcyjny mieszczą się w Poznaniu, a druga fabryka zlokalizowana jest w miejscowości Charzyno niedaleko Kołobrzegu. Przed przejęciem Grupy Graal firma Lisner zatrudniała w Polsce w sumie ponad 1,5 tys. osób. Należy też dodać, że Grupa Graal działa w trzech zakładach produkcyjnych i centrum dystrybucyjnym w Polsce. Zatrudnia ponad 2,2 tys. osób i eksportuje swoje produkty do ok. 40 krajów w: Europie, Ameryce Płn., Azji, Afryce i Australii. Ba, dwa lata temu Grupa Graal odnotowała sprzedaż na poziomie 1,6 mld zł w ciągu roku.

Show More