Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Trzeba iść z duchem czasu

Głównym punktem spotkania delegatów Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, które odbyło się 30 września w sali Sejmiku Województwa Opolskiego, było przegłosowanie zmian statutowych.

Jak podsumowuje zebranie przewodniczący TSKN Rafał Bartek: – TSKN jest prężnie działającą organizacją pozarządową w województwie opolskim, która idzie i chce iść z duchem czasu. Próbujemy dopasowywać otoczenie do tego, w jaki sposób możemy i chcemy działać. Stąd propozycja uzupełnienia statutu o cele, które wydają się oczywiste, a nasz statut ich nie zawierał. Te cele są jednak konieczne z punktu widzenia formalnej działalności Mniejszości Niemieckiej. I tak w statucie jako cele pojawiły się działania na rzecz wielokulturowości, mniejszości narodowych i etnicznych, działania na rzecz edukacji oświaty, wychowania i nauki, działania na rzecz rewitalizacji, szczególnie na rzecz niematerialnego i materialnego niemieckiego dziedzictwa kulturalnego, czy działania na rzecz współpracy polsko-niemieckiej. Ponadto zaproponowaliśmy zmianę liczby delegatów z 150 na 120 czy doprecyzowaliśmy przepisy dotyczące komisji rewizyjnej. Proponowane zmiany konsultowane były ze strukturami TSKN, cieszę się, że wprowadzanym zmianom towarzyszyła dyskusja.

„Zaproponowaliśmy zmianę liczby delegatów ze 150 na 120”

Podczas przerwy delegaci wysłuchali krótkiej prezentacji przedstawicieli Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej: jaka idea mu przyświeca, na czym polega działalność Centrum i jakie publikacje ukazują się pod jego egidą. Michał Matheja, dyrektor Centrum, wskazywał, że praca w tej jednostce to działanie ważne dla przyszłości mniejszości niemieckiej w Polsce.

Uprawnionych do udziału w walnych zebraniach delegatów TSKN jest 150 delegatów – przedstawicieli struktur Towarzystwa z całego województwa opolskiego oraz powiatu lublinieckiego. W nadzwyczajnym walnym zebraniu udział wzięło 88 z nich. Delegatem TSKN może zostać członek stały Towarzystwa, wybierany na zebraniu rocznym gminnej struktury TSKN.

„Cieszę się, że wprowadzonym zmianom towarzyszyła dyskusja” – powiedział Rafał Bartek.
Zdjęcie: VdG

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim to największa organizacja Mniejszości Niemieckiej w Polsce, licząca ponad 24 tys. członków opłacających składki, działająca na terenie województwa opolskiego i powiatu lublinieckiego. Dzięki zaangażowaniu członków TSKN rokrocznie w 313 kołach DFK realizowanych jest ponad 600 projektów, w tym 390 w ramach programu Ożywienie Domów Spotkań, a także projekty sfinansowane z Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec czy realizowane w ramach dotacji samorządowych. TSKN organizuje szereg projektów, m.in. Miro Deutsche Fussballschule, konkurs recytatorski „Młodzież recytuje poezję”, serię koncertów powiatowych, Bajkowe Noce czy 21. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim, które rozpoczęły się już 1 października 2024 r. Więcej informacji dostępnych na www.skgd.pl.

 

 

AB

Show More