Na jej cześć jeden z kraterów na Wenus nazywa się Cunitz. Już jako dziecko Maria Cunitz, urodzona w Świdnicy w 1610 roku, była zupełnie inna niż dziewczynki w jej wieku. Podobno nigdy nie chciała się bawić lalkami, ale za to potrafiła doskonale czytać, mając pięć lat.
Maria Cunitz przyszła na świat jako córka Marii Schultz i lekarza Heinricha Cunitza. Już jako mała dziewczynka nalegała, by rodzice pozwolili jej brać udział w lekcjach jej starszego brata. W tym czasie dziewczęta mogły doskonalić swoje zdolności głównie w dziedzinie prac ręcznych i prowadzenia gospodarstwa domowego. Jak jednak wiemy, Maria nie zamierzała się tym zadowolić. Była samoukiem. Z książek nauczyła się m.in. łaciny i greki – w sumie władała ponoć siedmioma językami. Jej pasją była astronomia, którą to pasję dzieliła ze swoim przyszłym mężem Eliasem von Löwen. Najbardziej fascynował ją główny problem ówczesnej astronomii, którym była struktura wszechświata. Wspólnie z mężem obserwowała nocne niebo, Wenus i Jowisza z dachu kamienicy „Pod Złotym Chłopkiem” w Świdnicy.
Około 1648 roku Maria i Elias zamieszkali w Byczynie, gdzie Cunitia, jak ją nazywano, w 1650 roku ukończyła swoje tablice astronomiczne „Urania Propitia”, które spisała w języku niemieckim, a następnie opublikowała w Oleśnicy. Cunitia przepracowała w nich tablice astronomiczne Johannesa Keplera, korygując je, uzupełniając i upraszczając. Uczyniła to tak dobrze, że później keplerowskiej astronomii uczono nie z dzieł Keplera, ale z książki Cunitz! Astronomka prowadziła ożywioną korespondencję z wieloma światowej sławy uczonymi, w tym ze swoim kolegą po fachu, gdańskim astronomem Janem Heweliuszem. Przeszła do historii jako „śląska Pallas”. Dziś na rynku w Świdnicy, niedaleko od domu jej rodziców „Pod Złotym Chłopkiem” stoi ławka-pomnik, na której siedzi owa astronom.
Anna Durecka
Publikacja „Superbohaterowie Śląska” została wydana przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i sfinansowana przez Instytut Goethego w Krakowie. Można ją pobrać bezpłatnie na stronie www.haus.pl