Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Niedobory materiałowe

Wzrost niemieckiej gospodarki w 2022 r. będzie wolniejszy, niż oczekiwano. Powodem są zakłócenia łańcuchów dostaw i nowe fale zakażeń wirusem COVID-19. Instytut Badań Ekonomicznych Ifo obniżył tym samym swoją prognozę wzrostu gospodarczego w największej gospodarce Europy w 2022 r. do 3,7% z wcześniejszych szacunków na poziomie 5,1%.


Zakłócenia w łańcuchach dostaw spowodowane przez pandemię doprowadziły do niedoborów materiałowych we wszystkich sektorach gospodarki, od drewna po półprzewodniki. Jednocześnie Niemcy zmagają się z czwartą falą pandemii koronawirusa. W niektórych regionach kraju sklepy i lokale zamykane są wcześniej, a osoby nieszczepione mają zakaz wstępu do nich.

Aufgrund von Materialengpässen hat Deutschland seine Wirtschaftswachstumsprognose für 2022 gesenkt.
Foto: Daniel Gillin/Wikipedia

Obniżenie prognozy wzrostu może okazać się problemem dla nowego rządu, który stara się ożywić gospodarkę poprzez ogromne inwestycje w cyfryzację i projekty klimatyczne. W ostatnim kwartale 2021 r., jak podał Ifo,produkt krajowy brutto skurczył się o 0,5%, a gospodarka walczy o powrót do poziomu sprzed pandemii. W całym 2021 r. wzrost prawdopodobnie wyniesie 2,5%. Ożywienie gospodarcze przyspieszyć ma natomiast w drugiej połowie 2022 r.–Stanie się tak z chwilą, gdy fale zakażeń koronawirusem ustąpią, a wąskie gardła w zaopatrzeniu stopniowo się skończą – powiedział Timo Wollmershäuser, szef działu prognoz w Ifo. Patrząc dalej w przyszłość, Ifo podwyższył prognozę wzrostu na 2023 r. do 2,9% z wcześniejszych szacunków na poziomie 1,5%.

Johann Engel

Show More