Po tym, jak komisja budżetowa niemieckiego Bundestagu zebrała się na sesji dostosowawczej, budżet federalny na rok 2023 został sfinalizowany. Zapisano również więcej środków na wsparcie językowe dla mniejszości niemieckiej w Polsce, a także dla Niemców na Ukrainie.
Na podstawie wniosku klubów parlamentarnych SPD, Zielonych i FDP z 8 listopada 2022 r. w 2023 r. zwiększone zostanie finansowanie mniejszości niemieckich. O 5,25 mln euro zwiększono środki na finansowanie mniejszości niemieckiej za granicą, aby złagodzić aktualne problemy Niemców w Polsce i na Ukrainie.
Język
Większość z tych dodatkowych pieniędzy – 5 mln euro – trafi do Niemców w Polsce, a konkretnie na pozaszkolne wsparcie językowe. Jak uważa Grupa Robocza Mniejszości Niemieckich (AGDM), jest to szczególnie ważna decyzja w obliczu dyskryminacyjnego ograniczenia liczby lekcji języka niemieckiego dla uczniów z mniejszości niemieckiej w polskich szkołach. Ze zwiększonego finansowania mniejszości cieszy się też opolskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców.
“Dziękujemy wszystkim, którzy w ostatnich miesiącach pracowali na ten cel – przede wszystkim Pełnomocnik Rządu Federalnego ds. Wysiedleńców i Mniejszości Narodowych Natalii Pawlik, a także Pełnomocnikowi ds. Współpracy Polsko-Niemieckiej Dietmarowi Nietanowi. Sytuacja mniejszości niemieckiej w zakresie możliwości nauki języka niemieckiego pozostaje trudna ze względu na dyskryminację językową państwa polskiego, dlatego dodatkowe wsparcie ze strony państwa niemieckiego ma ogromne znaczenie”,
czytamy w oświadczeniu TSKN. W najbliższych tygodniach zostanie szczegółowo omówione, które projekty zostaną sfinansowane z dodatkowych środków.
Ukraina
Duże znaczenie symboliczne ma również 250 tys. euro przeznaczone na zakup Domu Kultury w Mukaczewie na Ukrainie. Tam, w zachodniej Ukrainie, organizacja mniejszości niemieckiej oprócz pracy kulturalnej i językowej udziela obecnie szerokiej pomocy humanitarnej uchodźcom wewnętrznym. “Te i wiele innych problemów były poruszane na kilku spotkaniach w ostatnich miesiącach, a także ostatnio podczas 31. dorocznego spotkania AGDM z pełnomocnik Natalie Pawlik i politykami innych partii”, czytamy w komunikacie AGDM, która ma nadzieję na dalsze wsparcie dla niemieckich grup etnicznych, nie tylko w Polsce i na Ukrainie.
Lekcje języka polskiego
Deutsche Welle informuje natomiast, że w nowym budżecie federalnym po raz pierwszy znajdą się środki na nauczanie języka polskiego. Do tej pory było to wyłącznie sprawą krajów związkowych. Podczas swojej podróży na Górny Śląsk kilka tygodni temu Dietmar Nietan powiedział, że chce się zaangażować w sprawie zwiększenia środków na lekcje języka polskiego. – Moja inicjatywa, abyśmy teraz zrobili jeszcze więcej i wsparli kraje związkowe w nauczaniu języka ojczystego, nie ma nic wspólnego z cięciami dla mniejszości niemieckiej w Polsce. Zrobiłbym to nawet gdyby nie było tych cięć. Jeśli ktoś miałby sprawiać wrażenie, że można szantażować rząd czy parlament niemiecki, to ten ktoś jest w wielkim błędzie i nie należy się szantażować między partnerami w Unii Europejskiej, ale pomagać sobie nawzajem – powiedział Nietan podczas konferencji prasowej w Opolu. Politycy koalicji rządzącej w Warszawie mimo wszystko postrzegają decyzję posłów jako sukces swojej polityki.
Na razie jednak nie jest do końca pewne, ile środków zostanie przeznaczonych na nauczanie języka polskiego. Jak informuje Deutsche Welle, będzie to wiadomo, gdy Bundestag podejmie decyzję pod koniec listopada. Wtedy odbędzie się głosowanie nad ostateczną wersją budżetu federalnego.
ru