Pełnomocnik rządu federalnego ds. wysiedleńców i mniejszości narodowych prof. Bernd Fabritius odwiedził dziś (2.09.) mniejszość niemiecką w Opolu. Obok wizyt w instytucjach, które powstały w ramach wsparcia ze strony rządu federalnego, pełnomocnik rozmawiał także z przedstawicielami organizacji mniejszościowych i samorządu województwa.

Foto: Rudolf Urban
Pierwszy punktem programu były rozmowy z marszałkiem województwa Andrzejem Bułą, wicemarszałek Zuzanną Donath-Kasiurą oraz przewodniczącym sejmiku Rafałem Bartkiem. Tematem była rola mniejszości niemieckiej w województwie opolskim. – Rozmawialiśmy także o języku niemieckim jako czynniku rozwoju gospodarki w naszym regionie. Pan Pełnomocnik natomiast podkreślił ze swojego doświadczenia w kontaktach z innymi mniejszościami niemieckimi, że te społeczności są zawsze lojalną częścią społeczeństwa regionalnego i kraju, w którym żyją – reasumuje Rafał Bartek.
Następnie delegacja udała się do instytucji mniejszości niemieckiej w Opolu, które w ostatnim czasie powstały dzięki wsparciu finansowemu rządu federalnego. Należą do nich m.in. Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej czy budowane właśnie Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce.

Foto: Rudolf Urban
Wielkim zainteresowaniem cieszyła się również działalność młodzieżowa w Centrum Młodzieżowym Mniejszości Niemieckiej przy ul. Krupniczej. Obok ZMMN i projektu edukacyjnego Lernraum.pl swoją działalność mógł zaprezentować także Jugendpunkt działający przy Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. – Istnieją różnie propozycje dla dzieci, dorosłych i seniorów, a my chcieliśmy stworzyć coś konkretnego dla młodzieży. Dotychczas odbyły się73 spotkania w całej Polsce, co już jest dość dużą liczbą, zważając, że istniejemy dopiero od trzech miesięcy – mówi Weronika Koston z DWPN.

Foto: Rudolf Urban

Foto: Rudolf Urban
Dla uczestników spotkań z pełnomocnikiem niemieckiego rządu była to dobra okazja do prezentowania na miejscu swoich inicjatyw ale także wskazania problemów i sukcesów. – Na co dzień przedstawiciele rządu federalnego, a dokładniej federalnego MSW widzą naszą działalność przez pryzmat dokumentów. Tutaj możemy pokazać, że te projekty funkcjonują, ale że mamy także tu i ówdzie problemy – mówi Lucjan Dyumla, dyrektor DWPN.
Popołudniu odbyło się natomiast spotkanie Bernda Fabritiusa z członkami zarządu Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, podczas którego rozmawiano o aktualnej sytuacji i przyszłości Niemców w Polsce jak i o dalszym wsparciu działalności kulturalnej, oświatowej i młodzieżowej ze strony rządu niemieckiego.

Foto: Rudolf Urban
Wieczorem pełnomocnik Bernd Fabritius odiwedził Miro Deutsche Fußballschule, a więc niemiecką szkółkę piłkarską w Chrząstowicach, która należy do projektów opolskiej mniejszości cieszących się największym powodzeniem w ostatnich latach.
Jutro pełnomocnik Bernd Fabritius weźmie udział w Zjeździe Delegatów Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych na Górze Św. Anny.
Rudolf Urban