Samorządowcy z Niemiec i Polski oraz przedstawiciele organizacji wypędzonych spotkali się, aby omówić stosunki polsko-niemieckie. Podczas tegorocznego kongresu w centrum uwagi znalazła się mniejszość niemiecka w Polsce.
Jak wygląda sytuacja z systemem edukacji mniejszości niemieckiej, dlaczego europejska inicjatywa obywatelska Minority SafePack, opowiadająca się za jednolitymi prawami mniejszości w całej UE, ostatecznie nie została przyjęta przez Komisję Europejską oraz jakie media mniejszości niemieckiej istnieją dziś w Polsce –to tylko niektóre z tematów Kongresu Samorządowego. Jako przykład udanej realizacji możliwości prawnych mniejszości narodowych w Polsce zaprezentowano również Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej w Opolu. W odniesieniu do polsko-niemieckiego okrągłego stołu, który miał dokonać przeglądu praw mniejszości niemieckiej i Polonii w Niemczech zgodnie z traktatem o sąsiedztwie, zauważono jednak, że centrum to miało być sfinansowane z funduszy państwa polskiego, ale ostatecznie realizacja tego zadania została przejęta przez Republikę Federalną Niemiec.

W trakcie dyskusji jeden z uczestników skrytykował, że mniejszość niemiecka nie jest wystarczająco widoczna, nie jest wspominana w przewodnikach turystycznych i miejskich w poszczególnych regionach oraz że nie odbywają się spotkania z przedstawicielami tej społeczności. Przewodniczący VdG Bernard Gaida podkreślił jednak, że nie ma wpływu na firmy komercyjne, natomiast ziomkostwa dysponują danymi kontaktowymi poszczególnych organizacji i powinny z nich korzystać. – Mniejszości nie powinny jednak być prezentowane jak w cyrku i nie należy im przyklejać łatki atrakcji wartej zobaczenia. Potrzebują one autentycznych kontaktów i współpracy –odparł Stephan Grigat, rzecznik prasowy Ziomkostwa Prus Wschodnich.
Podczas kongresu Stephan Grigat został uhonorowany za zasługi dla województwa warmińsko-mazurskiego. Z kolei Ziomkostwo Prus Wschodnich uhonorowałoprzewodniczącego VdG Bernarda Gaidę i Jarosława Słomę, radnego Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Złotą Odznaką Honorową za dobrą współpracę.
Jarosław Słoma od wielu lat jest zaangażowany w relacje z byłymi mieszkańcami Gołdapi. W Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego przewodniczy tamtejszej komisji ds. mniejszości. – Dlaczego jesteśmy jedynym samorządem województwa, który ma taką komisję? Ponieważ nasz region jest zróżnicowany kulturowo, a mniejszości zasługują na wsparcie. Nawiasem mówiąc, powinniśmy traktować je tak samo, jak chcielibyśmy, by traktowano naszych rodaków za granicą –powiedział radny po odebraniu wyróżnienia.
Polsko-Niemiecki Kongres Samorządowy Ziomkostwa Prus Wschodnich jest organizowany co dwa lata w Olsztynie.
Rudolf Urban