Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Friday, January 27, 2023

Z chórem, skrzypcami i organami

W okresie Adwentu, zwykle na początku grudnia, aktywni członkowie stowarzyszenia „Przyjaciele Mazur” („Freunde Masurens”) przybywają na Mazury z transportem świątecznym. Przywiezione dary są rozdzielane i odbywa się wykład z cyklu „Rozmowy Sorkwickie”. W kościele ewangelickim w Warpunach (Warpuhnen), którym opiekuje się stowarzyszenie, odbył się również koncert, który stanowił okazję do pełnej spokoju refleksji.


Stowarzyszenie „Przyjaciele Mazur” z siedzibą w Scharnebeck w Dolnej Saksonii od dziesięciu lat wspiera różne organizacje partnerskie na Mazurach pomiędzy Sorkwitami (Sorquitten) a Giżyckiem (Lötzen) – w tym kilka szkół, instytucji społecznych i stowarzyszeń mniejszości niemieckiej – darowiznami rzeczowymi, szczególnie dla dzieci i osób potrzebujących. W tym roku jego członkowie ponownie odwiedzili przyjaciół na miejscu i osobiście przekazali dary w ramach świątecznego transportu „Paczki miłości”.

 

Adventsmusik mit Cezary Nowakowski und dem Chor „Schola Vocale“Foto: Uwe Hahnkamp

Od kościoła do kościoła
3 grudnia wiceprzewodniczący organizacji pastor Fryderyk Tegler mówił w kościele ewangelickim w Sorkwitach o pastorze Gustawie Gizewiuszu, który w XIX w. był wielkim orędownikiem Mazur. Dzień później wraz z przewodniczącą Kerstin Harms zajrzał na uroczystość adwentową Towarzystwa Mniejszości Niemieckiej „Bärentatze” z Mrągowa. 5 grudnia udano się do kościoła ewangelickiego w Warpunach, do którego należał pastor Tegler przed wyjazdem do Niemiec. Kiedyś świątynia ta funkcjonowała samodzielnie, zaś obecnie należy do parafii w Sorkwitach jako kościół filialny.
W okresie letnim ławka ufundowana przez pastora Teglera zaprasza do odpoczynku przed wejściem do kościoła, jednakże w tę drugą niedzielę Adwentu było zbyt zimno, aby móc długo tam przebywać. Wewnątrz kościoła Krzysztof Grygo, który na co dzień zajmuje się remontem nieużywanej od lat świątyni, ustawił wentylator, aby przegonić chłód. Ponadto wraz z żoną Marią i synem Hubertem przekazał poduszki i koce oraz ozdoby świąteczne do kościoła.

 

Biblijne słowa biskupa, chrześcijańskie pieśni chóralne
Słuchacze przyszli opatuleni w płaszcze i grube kurtki – byli nimi mieszkańcy wsi i jej okolic, przedstawiciele władz samorządowych, pastorzy ewangeliccy z Mrągowa (Sensburg) i Sorkwitów. Czytaniem opowieści o Bożym Narodzeniu podczas koncertu zajął się Paweł Hause, biskup diecezji mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Śpiewacy chóru „Schola Vocale” z Mrągowa również dzielnie walczyli z zimnem pod kierunkiem Cezarego Nowakowskiego, który zapewnił także akompaniament organowy dla skrzypiec i sopranu solo. Rozpoczęli z empory polskim hymnem ku czci Mazur, po czym zabrzmiały klasyczne utwory – m.in. Jana Sebastiana Bacha – na skrzypce i organy oraz na sopran i organy. W dalszym przebiegu uroczystości chórzyści przeszli na łacinę, a na koniec zabrzmiała obszerna wielojęzyczna wersja „Cichej nocy”, zaaranżowana na skrzypce, sopran solo i śpiew gości.
Warpuny nie mogą zaoferować górskiej ciszy, w której powstała ta kolęda. Mimo to chór i słuchacze wynieśli z tego utworu i całego koncertu pokój w sercach i mimo nieco zimnych stóp – dużo ciepła na dalszy okres Adwentu i Bożego Narodzenia.

Uwe Hahnkamp

Show More